Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proč jsou severorejská vojenská letadla nebezpečná, i když patří do muzea? Komentář Jana Jandourka

Proč jsou severorejská vojenská letadla nebezpečná, i když patří do muzea? Komentář Jana Jandourka

Severokorejské jaderné zbraně vzbuzují stále větší obavy. Možnost zasypat střelami metropoli Soul je také potřeba brát vážně. Pokud jde ale o letectvo, je na tom armáda Kim Čong-una spíše velmi zle. Nebezpečné ale může být.

 
 
 
 

Vojenská letadla KLDR nepatří zrovna k výkvětu moderní techniky. Mnohé jejich stroje už se ve světě vystavují v muzeích jako ukázka zbraní z počátku studené války. Přes svou primitivnost však mohou i obstarožní letadla představovat v případě války riziko. Proč to tak je? Odpověď se snaží dát článek zveřejněný na serveru The National Interest.

Problém je v charakteru armády KLDR, která je fanaticky oddána svému vůdci a jeho režimu. National Interest severokorejský stát charakterizuje jako spíše konfuciánskou monarchii se stalinskými rysy než jako něco připomínající sovětský komunismus. Přežití režimu je pro tuto vrstvu lidí i jejich přežití a tak je Korejská lidová armáda věrná svému nejvyššímu vůdci. Pravděpodobně by se postavila na fanatickou obranu, kdyby došlo k válce s Jižní Koreou a jejími spojenci. V takovém případě ale i muzeální letecká výzbroj může být v rukou fanatiků, kteří si budou myslet, že nemají co ztratit, nebezpečnou zbraní.

K těm nejzastaralejším letadlům v KLDR patří Šenjang J-5, což je čínská kopie ruského letadla MiG-17 z 50. let. Severní Korea má asi 106 těchto zastaralých strojů. bojovníků. Dalším starožitným stíhačem je Šenjang J-6, což je čínská verze letadla MiG-19. Tohoto již nadzvukového stroje mají Severokorejci zhruba 97.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.