Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozpačité změny v ČSSD: Jak si poradit s Babišovým populismem

Rozpačité změny v ČSSD: Jak si poradit s Babišovým populismem

Sobotní předvolební konference ČSSD měla působit jako rána z děla ohlašující novou epochu po středeční abdikaci premiéra Sobotky na předsednictví v sociální demokracii. Nepovedlo se.

Dva dny předtím vystoupil na sjezdu odborů KOVO významný člen sociální demokracie a předseda Senátu Milan Štěch s prohlášením, že v Česku je příliš živnostníků (OSVČ), kteří nepřispívají k růstu hrubého domácího produktu. Proto by se jim měly zvýšit odvody, aby podnikání pověsili na hřebík a nechali se zaměstnat v továrnách. Vyzval svazy zaměstnavatelů, aby se přidaly k odborářům a udělaly v celé věci pořádek, jak doslova řekl.

V českých poměrech šlo o nejtvrdší atak na nějakou sociální skupinu od listopadu 1989. Sám Štěch, který od roku 1996 sedí v Senátu a předtím pracoval jako placený odborář, zase dal najevo, že nic nepochopil a nic se nenaučil o svobodné společnosti, a jeho likvidační projev je další v sérii sociálně inženýrských prohlášení.

Vyvolalo to stejnou pachuť jako před několika měsíci, když radikální levice v ČSSD představila program zvýšení daní lidem s necelým dvojnásobkem průměrného platu, které absurdně označila za bohaté. I tehdy to bylo hodnoceno jako útok na střední vrstvy a snaha zahrát na strunu sociální závisti voličů.

Celý komentář si přečtěte na webu Reflex.cz.