Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smí se říct, že Evropská komise ukradla Googlu 64 miliard korun?

Smí se říct, že Evropská komise ukradla Googlu 64 miliard korun?

Rekordní pokutu v přepočtu skoro 64 miliard korun udělila Evropská komise internetové firmě Google. To je nejvyšší pokuta od doby, kdy se komisaři naučili pracovat s počítačem. Google prý zneužíval své dominantní postavení na trhu tím, že zvýhodňoval své služby.

Tím základním proviněním je, že Google ve SVÉM internetovém vyhledávači zvýhodňoval SVOJI službu Shopping pro ceny e-shopů.

Tím podle komise Google poškodil evropské spotřebitele. „Takové jednání je podle antimonopolních pravidel EU nezákonné. Ostatním společnostem odpíralo šanci soutěžit na základě jejich kvalit a inovovat. Především však bránilo evropským spotřebitelům ve skutečném výběru služeb a plném využití výsledků inovací,“ tvrdí eurokomisařka Margrethe Vestagerová, která se má starat o hospodářskou soutěž v EU.

Dobře to zapadá do logiky předchozích obřích pokut, jaké dostal například Microsoft za to, že do SVÉHO systému Windows předinstalovával automaticky SVŮJ prohlížeč Explorer a SVŮJ přehrávač hudby Media Player. Pokutu dostal Microsoft taky za to, že nepředal konkurentům technické údaje svých produktů.

Celý komentář si přečtěte na webu Reflex.cz.