Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka pozval komunisty do vlády. Zpátky do ulic! Komentář Jiřího X. Doležala

Sobotka pozval komunisty do vlády. Zpátky do ulic! Komentář Jiřího X. Doležala

Jako přímý účastník převratu v roce 1989 mám pocit, že je čas obvolat bývalé spolurevolucionáře a vyrazit zase obsadit Filosofickou fakultu. Vždyť to nejdůležitější, co jsme požadovali, bylo, aby už nám nevládli komunisti. Teď to chce premiér změnit.

V rámci předvolebních rituálních námluvních tanečků se nám hezky vykristalizoval pravděpodobný výsledek podzimních voleb a z nich vzešlé vlády: Babiš a někdo malej do počtu. Představa, která opravdu děsí. Premiér Bohuslav Sobotka nyní přichází s dokonce vysoce pravděpodobnou variantou, která ovšem děsí ještě o trochu více. Babiš je kuminista bývalý, Somotka chce vládnout s komunisty současnými. Pan premiér považuje bohumínské usnesení, kterým si ČSSD vládní spolupráci s komunisty zakázala, za vyžilé a překonané, a je po volbách připraven vládnout společně s komunisty.

Sobotka tedy jako první politik udělal krok, který by měl komunistickou stranu nějak rehabilitovat jako neextremistickou a přijatelnou politickou sílu. Zkoušel to sice již kdysi známý antikomunista Miroslav Kalousek, tehdy lidovec, ovšem následkem této iniciativy lidovcem být přestal. Ostatním lidovcům se nápad nějak spoléhat na podporu komunistů nezamlouval. U Sobotkovy iniciativy máme naopak záruku, že se velmi významné části jeho stranických kolegů zamlouvat bude. Dává totiž možnost, jak by se - reálně, bez přehnaného optimismu - mohla ČSSD udržet ve vládě. S Babišem by to už asi nešlo, a proti Babišovi by sami neměli šanci. Ovšem pokud se dají dohromady hlasy ČSSD a komunistů, tak už je to jiná káva - to by mohli mít nad Babišem dokonce většinu. Takže krok je to pro sociální demokraty zcela pragmatický a z účelového hlediska i rozumný. Bohužel je to však návrh naprosto neetický.

Celý komentář si můžete přečíst na webu Reflexu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek