Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka vyslyšel volání sirén, teď se roztříští o skály. Komentář Michala Půra

Sobotka vyslyšel volání sirén, teď se roztříští o skály. Komentář Michala Půra

Kariéra politika, který se nechá strhnout davem, většinou nemá dlouhého trvání. Premiér Bohuslav Sobotka byl až dosud přesným opakem. K moci jej vynesla pečlivá práce v zákulisí, budování mocenských vazeb a amorfní výraz. Takový Sobotka byl, je a bude. Poté, co podal demisi, často slyšíme, že se zachoval jako chlap, statečně a rozhodně.

Pokušení – zachovat se jako chlap – pro něj muselo být obrovské. Léta je mu vyčítáno, že je slabý a neumí se postavit čelem k některým problémům. Takové pokušení je ovšem úplně stejné, jako volání sirén. Jde proti jeho přirozenosti. S tím rozdílem, že premiér jej na rozdíl od Odyssea a Argonautů vyslyšel. A roztříštil se o skály.

Pokud bychom tvrdili, že se Sobotka zachoval správně, znamenalo by to, že má plán následujících kroků. Ten zjevně nemá, protože na stole je varianta, s níž ústava počítá, že jeho krok lze chápat pouze jako jeho demisi. Může tak úplně klidně přijít nový premiér a současná vláda jede dál. Bez Sobotky.

Odmítám věřit tomu, že by premiér odepsal sám sebe. Variantě, že nešlo o příliš promyšlený krok, napovídá i článek týdeníku Respekt, který tvrdí, že se ministerský předseda rozhodl pro tuto variantu na poslední chvíli. Článku vůbec nemusíte věřit, ale představa, že se Sobotka rozhodl na poslední chvíli poté, co nepřesvědčil Zemana, aby přijal případné odvolání Babiše, je trochu děsivá. Znamenalo by to, že šlo o impulsivní nepromyšlené rozhodnutí bez ohledu na cokoliv. A takto by se premiér chovat neměl. Je to totiž kapitulace před odpovědností. A ministerský předseda být odpovědný musí.

Když Sobotka tvrdil, že nemůže Babiše odvolat, protože by z něj udělal mučedníka, opět naslouchal davu. Je to konstrukce, která napadne každého kolemjdoucího a právě proto je zrádná. Buď jde o principy (odvolám Babiše, protože nevysvětlil kauzu korunových dluhopisů), nebo jde o politikaření (neodvolám ho, abych mu nedal náskok v kampani). Sobotka se demisí snažil „přečůrat“ všechny. A to se mu podařilo. Na deset minut.