Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Starostové a nezávislí chtějí zrušit Klausovu amnestii. Je to vůbec možné? Komentář Petra Kolmana

Starostové a nezávislí chtějí zrušit Klausovu amnestii. Je to vůbec možné? Komentář Petra Kolmana

In media res: Jako právníka mne před pár dny zaujalo, že ctižádostivé hnutí Starostové a nezávislí (neboli STAN) má mimo jiné plány i ambici anulovat amnestii prezidenta Václava Klause z roku 2013. 

 
 
 
 

Údajně prý STAN v odborné součinnosti s právničkou Hanou Marvanovou chtějí přepracovat naši normu norem – tedy českou ústavu – tak, aby Senát získal pravomoc třípětinovou většinou členů rušit vyhlášenou amnestii či milost.

Navrhneme, aby Parlament mohl ústavní většinou zrušit amnestii či milost prezidenta republiky,“ dal si STAN do svých priorit. A to v případě, že by „narušovala náležitosti demokratického právního státu“.

K věci mám ambivalentní postoj. Na jednu stranu vítám snahu STAN o zahájení diskuse o omezení amnestie, dlouhodobě zastávám pevný názor, že amnestie jako taková je dnes historickým přežitkem feudálního střihu.

Podobně jako mnozí jiní právníci i politici mám za to, že to je institut, který již nepatří do moderního právního státu. V případech, kdy je udělena milost či vyhlášena amnestie, dochází mj. k znevážení několikaleté práce soudců, státních zástupců a policistů. A to práce nikterak levné.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek