Stávají se z klimaaktivistů extremisté? Záchranu planety si někteří neumí představit bez pádu kapitalismu

Části aktivistů za ochranu klimatu už nejde jen o změnu legislativy nebo zkrátka o lepší ochranu životního prostředí. Stále častěji se v jejich rétorice ozývá volání po svržení stávajícího společenského řádu. Vnímají to i někteří strážci ústavy v Německu. Podle nich se do známých klimatických hnutí infiltrovali levicoví radikálové, usilující o změnu společnosti i za cenu násilí. Dotčené organizace nařčení odmítají.

Klimatičtí aktivisté v posledních měsících zorganizovali v Německu celou řadu protestů, které by šlo označit za radikální. Blokovali některé silnice a dálnice, drželi hladovku před kancléřstvím, okupovali uhelné elektrány nebo bránili převozu surovin. A to s cílem upozornit na to, že ani energetická krize, umocněná válkou na Ukrajině, nesmí bránit přijetí dalších opatření na ochranu klimatu – včetně konce uhlí v energetice a zásadních změn v dopravě.

Ozývají se ovšem hlasy, že podobné protesty mohou brzy přerůst v násilí. Důvodem má být to, že klimatická hnutí byla infiltrována radikálními levicovými aktivisty. Zmiňuje se o tom i vládní zpráva o ochraně ústavy pro rok 2021, kde si každý může přečíst následující pasáž: „Levicoví extremisté z různých částí scény se svým domnělým závazkem k ochraně klimatu snaží posunout demokratické diskurzy, přidat vlastní ideologické pozice vůči nim, radikalizovat sociální protesty a delegitimizovat stát a jeho instituce.“

sinfin.digital