Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Třetí síla? Spíš smíření před krachem. Komentář Bohumila Pečinky

Třetí síla? Spíš smíření před krachem. Komentář Bohumila Pečinky

Po krajských volbách se mluvilo o spojenectví KDU-ČSL a Starostů a nezávislých jako o třetí síle, která může konkurovat ANO a ČSSD. Po třech měsících jednání sice visí ve vzduchu rozhodnutí jít společně do voleb, ale není vůbec jisté, že k tomu skutečně dojde. Koncem týdne se mají sejít funkcionáři obou stran na „poznávacím setkání“, jak to nazval jeden z lidovců.

Koncepce třetí síly se poprvé objevila na podzim 1998, kdy na protest proti opoziční smlouvě vznikla Čtyřkoalice (KDU-ČSL, Unie svobody, ODA, DEU). Dokázala uspět v krajských a senátních volbách roku 2000, ale v předvečer parlamentních voleb o dva roky později se uskupení rozložilo. Podobný scénář se odehrává i dnes, jen rychleji.

STAN se nejdříve odpojili od pravicové TOP 09 a začali hledat nový nosič svých politických ambicí, jemuž mohou zároveň přispět svou značkou, na komunální úrovni docela populární. Zlom nastal loni po krajských volbách, v nichž Starostové celkem uspěli, a v hnutí převládl názor, že by se už nemělo spokojit jen s doplňkovou pozicí na kandidátkách jiné strany.

Část lidovců kolem předsedy Bělobrádka tehdy Starostové přesvědčili, že je nutné začít spolupracovat na principu „já pán, ty pán“. Aby se vyhnuli vysokému volebnímu prahu (deset procent pro dvojkoalici) přišli s myšlenkou nové volební strany. Mělo to svou logiku, ale pro tradicionalistické lidovce to byl příliš ambiciózní nápad a na zasedání svého širšího vedení se své tradiční značky vzdát odmítli.

Více si přečtete na webu E15.cz.


 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek