Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ústavní žaloba na prezidenta začíná dávat smysl. Glosa Martina Čabana

Ústavní žaloba na prezidenta začíná dávat smysl. Glosa Martina Čabana

Zeman se rozhodl upřednostnit koaliční smlouvu před ústavou. To už je téma, které by ústacvní soudce mohlo zajímat.

 
 

Bylo to v půli roku 2013, když se Miloš Zeman, tehdy čerstvě prezident republiky, vyjádřil o ústavních zvyklostech jako o pojmu, který je „idiotský“. Následně v rozporu se vším, co bylo dosud v českém ústavním pořádku obvyklé, jmenoval prezidentskou vládu Jiřího Rusnoka, která neměla šanci získat důvěru poslanců, a nechal ji přes půl roku vládnout.

A své přesvědčení o tom, že vykladači ústavy jsou idioti, pokud se nejmenují Miloš Zeman, si hlava státu zjevně uchovala dodnes. Po schůzce s ministrem financí Andrejem Babišem Zeman uvedl, že Babišovo odvolání by bylo v rozporu s koaliční smlouvou. Jenže neodvolání ministra na návrh předsedy vlády je zase ve zjevném rozporu s ústavou. Takže je celkem jasné, který z obou dokumentů je momentálně prezidentovi dražší.

Až dosud bylo volání po ústavní žalobě na prezidenta republiky do velké míry exhibicí. Hnát prezidenta k Ústavnímu soudu kvůli tomu, že s odvoláním vrtošivě počká několik dnů, by bylo podobně nedůstojné jako mnohé hradní výstupy.

Nicméně po pondělním prohlášení, v němž Zeman zcela zjevně nadřadil koaliční smlouvu mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL nejvyššímu zákonu, začínají úvahy o žalobě dávat jistý smysl. Přinejmenším by to v Brně mohlo být zajímavé a celkem napínavé. A ať by to dopadlo jakkoli, soudci by mohli alespoň trochu vyjasnit a zpevnit mantinely, v nichž se má pohybovat hlava státu, pro niž jsou dosavadní výklady pravidel hry pouhou idiocií.

Další glosy Martina Čabana na serveru E15.cz si můžete přečíst ZDE.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek