Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velmi křehké vztahy Zemana a Babiše. Komentář Martina Čabana

Velmi křehké vztahy Zemana a Babiše. Komentář Martina Čabana

Odchod Andreje Babiše z vlády je sice nejnápadnějším, ale zdaleka ne jediným pohybem, k němuž v posledních dnech v hnutí ANO dochází. Zajímavým vývojem prochází také vztah mezi vůdcem ANO a prezidentem. Kdyby to bylo jen na Miloši Zemanovi, který stojí o Babišovy voliče a případný prezidentský kandidát hnutí ANO je pro něj noční můrou, byl by vztah pevný.

Naposledy se Zemanova věrnost projevila při chvalozpěvu, který prezident pronesl na Babišovu adresu během jmenování Ivana Pilného ministrem financí. Jenomže ve vztahu musejí být dva. A Andrej Babiš pozorně čte politickou situaci a ví, že příliš pevné propojení se Zemanem mu může způsobit více škod než užitku.

To bylo vidět zejména ve chvíli, kdy Babiš odmítl dohrát se Zemanem do konce jeho ústavní komedii o tom, kterak je a není potřeba odvolat ministra. Obecně Babiš sice vyjadřuje Zemanovi respekt, ale těch prohlášení je celkem málo. Babiš si totiž zjevně uvědomuje dvojí riziko, které na něj v úzkém paktu s prezidentem čeká. Jedno riziko je společenské a nedávno jej naznačil sociolog Daniel Prokop v deníku Právo.

Na základě propojení dat z několika různých průzkumů přesvědčivě ukázal, že elektoráty obou mužů jsou si dost blízké. A že v řadách příznivců Andreje Babiše za poslední dva roky významně ubylo odpůrců Miloše Zemana – jen třetina těch, kteří nedůvěřují Zemanovi, důvěřuje Babišovi.

Zbytek komentáře čtěte na webu E15.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek