Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vypukne na Korejském poloostrově totální válka? Analýza Jaroslava Šajtara

Vypukne na Korejském poloostrově totální válka? Analýza Jaroslava Šajtara

Na silácká prohlášení prezidenta USA Donalda Trumpa reaguje severokorejský režim neméně siláckými hrozbami, že v případě úderu proti KLDR nezbude na americké straně nikdo, kdo by podepsal kapitulaci. V každém případě by KLDR vedla totální válku, a to už jen proto, že její porážka by nepochybně znamenala konec Kim Čŏng-una, a tedy i bizarní dynastie Kimů.

Je nabíledni, že válka proti KLDR by se značně lišila od dvou válek v Perském zálivu proti Iráku. KLDR postupně vybudovala čtvrtou nejpočetnější armádu na světě, čítající zhruba třikrát víc vojáků, než kolika disponuje Korejská republika s více než dvojnásobným počtem obyvatel. Přitom ještě v roce 1967 měla Korejská lidová armáda jen 345 000 osob ve zbrani proti 535 000 v pozemních silách jejího jižního souseda.

Prestižní londýnský Mezinárodní úřad pro strategická studia (IISS) vydává pravidelné ročenky zachycující vojenskou bilanci pro jednotlivé země. V ročence z roku 2010 uváděl, že KLDR má v aktivní službě 1 190 000 vojáků. (Pro zajímavost: Armáda České republiky jich má v aktivní službě 23 184.)

V roce 2016 čítaly různé polovojenské jednotky, jako například Rudé gardy mládeže, Dělnicko-rolnické rudé gardy a Korejské lidové vnitřní bezpečnostní síly, neuvěřitelných 5 889 000 osob, což činí z KLDR spolehlivě nejzmilitarizovanější stát na zeměkouli se čtvrtinou obyvatelstva nějakým způsobem spjatou s ozbrojenými silami. V roce 2010 bylo vojenské služby schopno 4 836 567 chlapců a mužů a 5 230 137 dívek a žen ve věku 15 až 29 let! Vojenská služba zde trvá tak dlouho, že za tu dobu se naučí střílet i nevidomý.

Korejská lidová armáda se skládá z pěti složek: pozemních sil, námořnictva, letectva, strategických raketových sil a sil pro zvláštní operace, jež jsou mimochodem se svými 120 000 osobami zdaleka nejpočetnější na světě a přibližně pětinásobně převyšují současný početní stav Armády České republiky.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek