Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman v Číně: když jde o peníze, musí všechno stranou. Glosa Viliama Bucherta

Zeman v Číně: když jde o peníze, musí všechno stranou. Glosa Viliama Bucherta

Když jde o peníze a byznys, bývají i vyspělé demokracie Západu vždy velmi náchylné k vydávání odpustků nejrůznějším režimům, kde si se svobodou a lidskými právy hlavu nelámou. Přesně taková bude 14. a 15. května velká mezinárodní konference v čínském Pekingu, která se bude věnovat projektu „nové Hedvábné stezky“. U kulatého stolu se tak při zahájení ocitnou někteří diktátoři, autoritářští vůdci, ale i prezident Miloš Zeman, který zde vystoupí s projevem.

Zeman má pravdu v tom, že projekt přinese další miliardové obchody, a kdo bude na něj napojen, může mít z toho obchodní výhody. Zapomíná se ale u toho na to, že „nová Hedvábná stezka“ je pouze eufemismus pro několik desítek let starý čínský plán, jak ekonomicky ovládnout svět. Je to pokus asijské supervelmoci o novodobý neokolonialismus. Z čínského hospodářského chomoutu se totiž pak v podstatě nedá dostat.

Vidina velkých zisků proto svádí k jednomu stolu v Pekingu mimořádně pestrou společnost. Je dokonce otázkou, zda by měl Miloš Zeman některým dalším přítomným v rámci konference podat ruku.

Už bylo oznámeno, že se v Pekingu, což konference umožní, potká například s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, ale i ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Že tito dva muži ve svých zemích vládnou autoritářským způsobem a u toho jsou porušována lidská práva, není pochyb. V podstatě ale neexistuje na světě jediná země, která by se s nimi „nebavila“. Zeman v tomto není výjimkou, jen potvrzuje pravidlo.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek