Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanova cesta ideologie zbavená. Číny se nemusíme štítit, je to jenom obchod

Zemanova cesta ideologie zbavená. Číny se nemusíme štítit, je to jenom obchod

Prezidenta Miloše Zemana můžete nenávidět, můžete mu vyčítat jeho přístup k řešení současné vládní krize a můžete jej kritizovat za jeho přístup k Číně, kam nyní odlétá. Ale zkuste se někdy oprostit od vašich politických preferencí. Zůstane tu jen ekonomická realita. A ta je taková, že loni čínské investice v Česku skutečně poklesly (o zhruba 200 milionů korun). Zemanova očekávání o boomu čínských investic tak zaostávají za očekáváním.

Můžete z toho mít klidně škodolibou radost, ale pak je tu druhá strana mince. A to jsou české investice v Číně. Na úspěchu podnikání v Číně dnes stojí úspěch pěkné řádky firem. Mimo jiné i mladoboleslavské Škody Auto, jejíž šéf Bernhard Maier je členem Zemanovy delegace. A je to dobře. Pravděpodobně bude i u oficiálního setkání Zemana s čínským prezidentem a to je dobrá zpráva. S úspěchem škodovky do značné míry stojí i padá česká ekonomika. A v Číně, kde jsou vazby na nejvyšších místech důležité, nepochybně podobná schůzka pomůže.

Nezapomeňte, že škodovka vyrábí své vozy v Číně ve společných závodech Volkswagenu a čínského státu. Němci do Číny posílají jednu delegaci za druhou. Pokud to dělá náš životně důležitý partner, není důvod, aby se něčeho podobného Češi štítili.

Homecredit Petra Kellnera je podobný příběh jako škodovka. V současnosti zaměstnává více než 100.000 zaměstnanců po celém světě a je největším poskytovatelem úvěrů na světě. Nepůsobí jen v Číně, byť je to její nejdůležitější trh. Homecredit v podstatě řídí 300 lidí v Brně, není to tedy něco vzdáleného, co vyrostlo daleko za hranicemi a osobnost vlastníka je jediným pojítkem s Českem. Je to bezpochyby česká firma a v Číně je Homecredit běžnou součástí života. Když si Číňan kupuje produkt společnosti Apple, dost pravděpodobně si na něj půjčuje u Homecreditu. Opět buďme rádi, že Kellner je členem prezidentské delegace.

Když do Číny přijel bývalý prezident Václav Klaus, vítaly ho stovky billboardů. Loni jsem mimochodem seděl v pekingské hospodě a vedl debatu s Číňanem, který vzpomínal na poslední Zemanovu návštěvu jako na období, kdy stát omezil produkci v okolních továrnách, a obyvatelé si mohli užít čerstvého vzduchu. Za týden jsem nenarazil na jediného Číňana, který by měl k Česku negativní vztah. Namítnete, že jde o hru, za níž vidí byznys. Ano, je to klidně možné. Ale proč bychom tuto byznysovou hru nemohli hrát také, když jí hrají i naši nejbližší spojenci?

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek