Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zločinec v premiérské kanceláři? Za koblihu navěky. Komentář Zdeňka Šarapatky

Zločinec v premiérské kanceláři? Za koblihu navěky.  Komentář Zdeňka Šarapatky

Českým dovolenkářům sice ještě nezvoní hrana, ale už za pár týdnů se vrátí do drsné reality. Že půjde o víc než trudnou adaptaci je téměř jisté; esenci světových dálav totiž vystřídají ze dne na den východní poměry, nejvyšší zlodějny a autoritářské manýry. Kdo by chtěl ve vzpomínkách přesto pobýt v sezónní euforii, nebude mít šanci. Sklíčenost nad vlastí se dostaví hned při konfrontaci s tvářemi, které tu s námi hrají vabank o vliv a moc. Servítky si přitom neberou, ve skutečnosti je nezajímáme. Dva měsíce před volbami potřebují jenom ovce, které je vynesou na vrchol, žádné persony, šťouraly nebo opozici. Vyhněte se despocii Zemana a Babiše, mohli bychom se už za rok dočíst v průvodcích cizích cestovek. Zemi, kterou by nejraději s Okamurou, Čunkem a natěšeným bizárem z KSČM vrátili o čtvrtstoletí zpátky, by se kdekdo vyhnul obloukem. 

Že přituhuje i v létě je poznat i bez univerzála Cílka, oligarcha Babiš se tu teď on-line rve za budoucnost. Za svoji, ne za naši; buď skončí ve Strakově akademii, nebo na celá léta za mřížemi. Dráždil totiž hada bosou nohou; provokativní ryk ze svatebního mejdanu v Čapím hnízdě, podezřelém z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie, už nemohli oslyšet ani ti, kteří si za vyšetřování do ztracena slibovali od šéfa ANO po volbách extra pašalíky na nových státních zastupitelstvích a v policii, včetně triumfiálního comebacku z nudné celní kanceláře rovnou do pracovny příštího ministra vnitra. A s nimi Zemanovu a Babišovu Čechii coby prokurátorský a policejní stát, kde by se zas zatýkalo na ukázání prstem nebo jen za výkřik, že prezident je ožrala. 

Na mraveniště zájmů teď načůral policista, jenž zjevně nepatří do party a chce stíhat Babiše. Fakta mu přejí, reálně ukazují, že se z Čapího hnízda může stát obludárium zločinu. Zmatky jsou tu kvůli tomu až nevídané a právo dostává zatím na frak. Babišův ministr spravedlnosti Pelikán má nevinu šéfa dokonce už teď za jasnou málem bez soudu a státní zástupci si kvapně berou dovolenou a mluví pokaždé jinak. Babišova média až na výjimky chrlí konspirace o spiknutí a klepe se prý i Agrofert. Čapí hnízdo je pro ně dohromady mor, bojí se jej teď jen dotknout. Bez Babiše zahynou. Kapsář nebo řidič s flastrem tu jen zírá, politik má na svědomí padesát milionů a kolem samé cavyky. Z gaunera se tu dělá oběť politických úkladů. Na tahu je teď parlament. Vydat Babiše a jeho Faltýnka trestnímu stíhání bude majstrštyk demokracie a odvahy.

Andrej Babiš má zjevně strach. Zase na nás hystericky křičí, že je všechno účelovka. Neodstoupím, ani kdybyste mě zabili, křičel na poslance před časem z kouta, kam ho tehdy zahnaly nahrávky vlastních intrik s novinářem z MAFRY.  Že se při nich osnovala mimo jiné vykonstruovaná mediální hanba kolegů z vlády a listovalo živými policejními spisy, tu nezvedlo prokurátory ze židlí jakbysmet. Ausgerechnet právě spolu s Babišovým Pelikánem nezbavil nejvyšší státní zástupce doteď své podřízené mlčenlivosti pro sněmovní vyšetřování úniků ze spisů. Proč je nasnadě, škorpit příštího premiéra je jistá kariérní smrt. Lepší je potopit pravdu. Moskva hadr. 

Babišovy miliardy tu dělají zázraky. Leckterá ústa zavřou a jiná rozmluví.  V závistivém Česku si koupí všechno, co si jen šéf zamane. Fabriky, špitály, celé krajiny. Média, vliv…moc. Kampaně, volby, svědomí. I lid, který si pro peníze nevidí na špičku nosu a mávne rukou nad agentem Burešem, vydrancovaným hospodářstvím a nakonec i nad Čapím hnízdem.  Sekunduje mu v tom totiž zdatně prezident Zeman. Už teď předsedovi ANO vystavil bianco šek, bude ho prý jmenovat premiérem i přes obvinění z podvodu a kdovíčeho ještě. Po prázdném humbuku státních zástupců tu přitom  (sic!)  jen za  kabelky Nagyové položil Zeman Nečasovu vládu a jinou odmítl jmenovat i se sto jedna hlasy ve sněmovně. Na hradní pažbě má státní převrat a chystá další, premiéra s pletkami s policií a na krku se soudy nemá prezident republiky za žádnou překážku. Babiše totiž potřebuje jako sůl, na podzim ovládne vnitro a justici a vyřídí si za Zemana účty s protivníky. Na Hrad zatím nemíří.  Nebudeme pak jen výstrahou v  katalozích cestovek; civilizované demokracie nás rovnou vygumují z mapy.

Zato v Kremlu se ostošest radují, na staré kádry tu mají obzvlášť spolehnutí. Na Zemana i na Babiše, jeden je už dávno jejich, druhý je kovaný už od mala. Oživly ale i odpudivější týpky, kuriózní ruský kolaborant Vyvadil teď pro změnu šéfuje skupině Babiš premiérem, Zeman prezidentem. Nebude nejspíš sám, na milióny od oligarchy tu začas mohou slyšet i domobrany a místní fašouni. A s nimi fanoušci pevné ruky, kteří nedohlédnou na konec. Zda skončí Babiš v premiérském křesle nebo v soudní lavici lze zatím jen spekulovat.  Už po prázdninách přijde nová realita, jen přihlížet tu pak nestačí. Štěstí prý přeje připraveným. Těm druhým bude stačit zas jen kobliha.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek