Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce

Jako by úplně nestačil horečkou poblouzněný Tomio Okamura a jeho referenda, s nimiž nás chce „po anglicku“ vyvést z EU a poté s pomocí komunistů i z NATO, protože ve vzduchu vycítil poptávku. Teď do našeho nereferendového politického systému chtějí hodit další granát i Piráti, obecně parta granátníků. Ti pro změnu plánují referendem odvolávat prezidenta. Na jeho vyvolání by stačilo 100 až 250 tisíc podpisů. 

Celkem mladým pionýrům totální transparentnosti rozumím. Když už si téměř 3 miliony lidí pořád volí nesprávného prezidenta, který z nejvyšší ústavní funkce dělá byzantskou reality show, půjdeme na to referendem. Sto tisíc nevoličů Zemana, které lehce posbíráte v pražských kavárnách a vegetariánských bistrech nebo je sundáte ze střech squatů, podepíše petici, že Pražský hrad není Kreml; poté bude referendum a prostá nadpoloviční většina hlasujících pošle prezidenta zpátky do důchodu na Vysočinu.

Ne že by k pozdnímu Zemanovi nepasovala tlačenka, jelita a becherovka z chalupy líp než Hrad, v lese mezi stromy skutečně vypadal šťastnější než v Číně nebo Rusku. Problém je, že vlasatí matfyzáci jménem Piráti, kteří se rádi ohánějí přímou demokracií, jako by tentokrát neuměli počítat. Pro své obecné referendum totiž dost možná neplánují ani žádnou minimální účast voličů, stejně jako není nutná ve volbách. „Platnost a závaznost referenda vznikne za předpokladu souhlasu nadpoloviční většiny hlasujících,“ zní od Pirátů.

Takže si představme, že 100 tisíc lidí podepíše petici za odvolání prezidenta, načež jich pak k referendu přijde 7, protože na Barrandově zrovna budou dávat nějaké prima seriály a talk show s Jaromírem Soukupem. Prezidenta odvolají 4 lidi. Takhle nějak vypadá podle Pirátů přímá nedemokracie. Pár lidí potlačí vůli téměř 3 milionů voličů. Zdá se vám to strašidelné? Ano, realita nejen v politice často trumfuje i nejhorší fantazie. Vůbec proto nepotřebujeme žádného Tondu Blaníka.

A tohle bohužel realita je. Piráti si teď k referendu udělali vlastní členskou anketu a většina hlasujících neměla problém s tím, že by v referendu k odvolání ústavně nejvyššího politika v zemi nebyla podmínka určité nutné účasti hlasujících. To se týkalo pouze ústavního referenda, kde bychom hlasovali třeba o setrvání v EU nebo NATO. A i ohledně něj vznesla pochybnosti výrazná menšina Pirátů. Ne náhodou, parta mladých politických pankáčů zůstává konzistentní.

„Vzhledem k pochybnostem vzneseným Hnutím za přímou demokracii a v reakci na neúspěšné liberecké referendum chceme zdůraznit, že prosazujeme uzákonění referenda platného bez ohledu na účast. Nemělo by tak být bráněno rozhodování ani o problematice, která je většině populace lhostejná, ačkoliv pro některé skupiny může být bytostně důležitá,“ píší Piráti ve svých programových plánech. Referenda prostě berou jako volby, i když se jich v Česku tradičně účastní mnohem méně lidí než voleb.

Anebo jako svou vlastní stranu. „Stejná pravidla uplatňujeme i uvnitř Pirátské strany; rozhodnutí členské základny je platné bez ohledu na účast a pro zvolené vedení strany, které ji jinak řídí podle svého nejlepšího svědomí, je závazné. Ročně tak proběhne až několik desítek závazných celostranických hlasování,“ argumentují Piráti. Problém je, že zatímco jejich partaj nemá ani tisíc členů, Česko má přes 10 milionů obyvatel. Nemusíte mít titul z matfyzu, abyste si všimli určitého nepoměru.

Politické kamarády proto hned z Pirátů vycítil Okamura, který chce Česko taky proměnit v referendovou demokracii, tedy chaos. Ten už má jako obvykle návrh zákona (nebo aspoň to, čemu tak říká) nejen v kapse, ale ve vládě i Sněmovně. A rozumět si Piráti určitě budou i s komunisty, kteří nás pro změnu chtějí vyvést z NATO. „Piráti k NATO přistupují kriticky a hodnotí jeho vliv na světovou politiku globálně i v rámci jednotlivých jeho aktivit. Právě tato otázka by měla být věcí celostátního referenda stejně tak, jako bylo historicky řešeno naše připojení k Evropské unii,“ napsal na Facebooku před časem šéf Pirátů Ivan Bartoš, jenž teď dohání Okamuru v žebříčcích popularity.

„Otevírají otázku, kterou nemají pod kontrolou. Nakonec z toho může vypadnout něco ošklivého, čemu nebudou moci zabránit. Nemají sílu, aby to zablokovali. Diskutuji s nimi, jestli je správné tohle téma otevírat,“ řekl k pirátskému blouznění senátor Václav Láska. Ano, mohlo by to být ošklivé, určitě by to ale byla legrace. Navíc by se tím vyřešil i problém jménem prezident, kterého nepotřebujeme. Představte si, jak si vzájemně pořád odvoláváme prezidenty, protože se pár lidem nelíbí, takže na Hradě nakonec nesedí nikdo.  

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek