Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bezdomovecký hřbitov v Praze: „Jde o pietu i výzkum,“ říká otec myšlenky

Bezdomovecký hřbitov v Praze: „Jde o pietu i výzkum,“ říká otec myšlenky

Bezdomovecký hřbitov je ojedinělá iniciativa v Praze, která se snaží dopřát lidem bez přístřeší na území metropole důstojné poslední rozloučení. Nejde však o fyzické pohřbívání, ale o virtuální pietu, která se v současnosti provozuje prostřednictvím stránky na Facebooku. Podle „duchovního otce“ tohoto projektu Jakuba Marka je smrt jednou z mála věcí, kterou mají společnou bezdomovci i ostatní obyvatelé.

Lidem bez domova se na konci jejich života často nedostává možnosti důstojného posledního rozloučení. Lidé z různých pražských organizací, kteří se otázce bezdomovectví věnují, se zformovali do skupiny s názvem „Bezdomovci, lidé jako my“, pomocí které se snaží přicházet s novými nápady v této problematice. Jednou takovou iniciativou je „Bezdomovecký hřbitov“, který právě možnost piety po úmrtí bezdomovce umožňuje.

„Ostatky bezdomovců po úmrtí jdou většinou za příbuznými, pokud je člověk bez domova neměl, řeší to většinou městská část uložením do společného hrobu. Bezdomovecký hřbitov je virtuální, v současnosti funguje na Facebooku jako stránka. Lidé tady mohou psát, dávat vzkaz a oznamovat úmrtí bezdomovců,“ vysvětlil Jakub Marek.

Duchovní otec této myšlenky založil virtuální hřbitov pražských bezdomovců na základě vlastní zkušenosti. S lidmi bez přístřeší pracuje už 10 let a často se stávalo, že tito obyvatelé najednou zmizeli neznámo kam. Buď zemřeli, nebo skončili v léčebně dlouhodobě nemocných a po čase se opět někde objevili. Nikdo ale nevedl v evidenci, jak vlastně ten který bezdomovec dopadl.

Celý článek si můžete přečíst na webu Blesk.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek