Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hradba mlčení. O podivnostech okolo "malých domů" bývalého starosty Prahy 4 nechce nikdo mluvit

Hradba mlčení. O podivnostech okolo "malých domů" bývalého starosty Prahy 4 nechce nikdo mluvit

Radnice na Praze 4 oněměla. Podivné praktiky tamního bývalého starosty a současného zastupitele Pavla Caldra totiž nechce nikdo oficiálně komentovat. Zpravodajský server INFO.CZ zjišťoval, zda v období, kdy byl tento politik v křesle starosty, docházelo v této městské části k podivnému kšeftování s městskými nemovitostmi tak, jak tvrdí náš zdroj. Jenže všichni oslovení aktéři jakoby najednou ztratili řeč. "No comment," zní unisono. Jen jeden z oslovených zastupitelů naznačil více: Upřímně řečeno, jsem rád, že moje cesty se s panem Caldrem výrazně nekřížily,“ říká pro INFO.CZ pod podmínkou anonymity. 

Nejmenovaný zdroj serveru INFO.CZ z okolí radnice čtvrtého pražského obvodu naznačuje, že bývalý starosta Caldr podle všeho předvedl ukázkové zneužití pravomoci. „Za Caldrova působení, v roce 2014, totiž překvapivě vyhrála firma jeho poradce a rodinného přítele Jiřího Prokopa Maxxcatering výběrová řízení na prodej či pronájem některých městských nemovitostí. Na oplátku se má Caldr mimo jiné vozit luxusním vozem Audi, který je registrován právě na firmu jeho rodinného přítele," říká zdroj.

Některé ze zmíněných nemovitostí pak letos přešly pod správu společnosti Achird, ve které byla, kromě samotného Prokopa, několik měsíců společníkem i společnost SAMAK Services Caldrova kamaráda Marka Švehlíka. Ten pak měl poskytovat bývalému starostovi právní poradenství na radnici a v těchto službách pokračuje i nyní, kdy pro Caldra pracuje ve společnosti 4-Majetková, říká zdroj INFO.CZ.

Tato společnost spravující nemovitosti čtvrté městské části, ve které je nyní Caldr předsedou dozorčí rady, se přitom nyní potácí v chaosu. „Společnost 4-Majetková se nachází v organizačním chaosu. Většina zaměstnanců své činnosti vykonává, nejsou však ve své činnosti řízení, ani kontrolování. Systém řízení je složitý, zatížený nesystémovými opatřeními, zásahy, výjimkami a aktualizacemi, a je nejen nejednoznačný, ale především není prosazováno a kontrolováno jeho dodržování. Tedy je nejrůznějšími způsoby, ať záměrně, nebo nevědomě porušován,“ popisoval například v dubnu situaci ve společnosti zastupitel Jan Petr. 

Většina aktérů však o podivných praktikách z doby, kdy byl Caldr šéfem čtvrté městské části, nechce hovořit. „No comment,“ reaguje na dotazy INFO.CZ právník Marek Švehlík. „Budu o tom hovořit jen ve chvíli, kdy si seženete soudní příkaz,“ dodává pro INFO.CZ Švehlík.

Prostor k vyjádření ohledně toho, zda přihrávání městských kontraktů svým přátelům není znepokojující, nevyužilo ani současné vedení radnice. "Bez komentáře," zní od současného vedení pražské čtvrté městské části, od starosty Petra Štěpánka. Sám Caldr pak telefon nezvedá a na zaslané emaily nereaguje.

Hovořit většinou nechtějí ani zastupitelé čtvrté městské části, které server INFO.CZ oslovil. „Upřímně řečeno, jsem rád, že moje cesty se s panem Caldrem výrazně nekřížily,“ říká však zastupitel, který si nepřál být jmenován.