Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Masarykova knihovna se už brzy otevře veřejnosti. Najdete v ní vzácné knihy i osobní korespondenci

Masarykova knihovna se už brzy otevře veřejnosti. Najdete v ní vzácné knihy i osobní korespondenci

Knihovna prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka i jeho archiv se dočkají zpřístupnění. Knihovna čítá kolem 185 000 svazků. Jsou mezi nimi i velmi vzácné knihy, například první vydání některých děl Jana Amose Komenského nebo prvotisky vydané před rokem 1500, řekl ředitel Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR Luboš Velek.

Zpracování a digitalizaci fondu umožnila zvláštní dotace vlády určená na připomenutí důležitých výročí v roce 2018. Patří mezi ně i vznik Československa v roce 1918. Ústav díky ní získal 13,5 milionu korun pro roky 2017 a 2018. Velek už přijal 12 knihovníků a hodlá přijmout ještě tři archiváře na zpracování Masarykova osobního archivu.

Masarykova knihovna obsahovala v době jeho smrti kolem 208 000 svazků, dochovalo se přibližně 185 000. „Měla dvě části. První, profesorská, obsahuje knihy, které Masaryk používal například pro svou přednáškovou činnost. Druhá obsahuje vše ostatní, z velké části je to beletrie,“ řekl Velek. Mezi beletrií je hojně zastoupena ruská literatura 19. století. „Domníváme se, že jsou to knihy, které Masaryk dostával nebo kupoval od ruských emigrantů po roce 1918,“ řekl ředitel ústavu.

Kromě toho jsou ale v knihovně zastoupeny i velmi cenné výtisky. Například první vydání Komenského, které je podle ředitele na světě jen v několika exemplářích, ale také knihy ze 17. a 18. století. Badatelé dokonce narazili na několik takzvaných prvotisků, tedy knih vytištěných od vynálezu knihtisku do roku 1500. Tyto nejcennější kousky pocházejí ze sbírky židovského sběratele Rudolfa Hirsche. „Po jeho smrti se sbírka dostala do aukce a Masaryka jeho spolupracovníci přesvědčili, že má cenu ji koupit, a skutečně ji koupili,“ uvedl Velek. Hirschova sbírka má kolem 10 000 svazků, takže není vyloučeno to, že při jejím zpracování najdou badatelé další zajímavé exempláře.

Kromě knihovny čeká na zpracování také Masarykův osobní archiv, který čítá 2500 beden dokumentů. Je to zejména Masarykova korespondence, jeho rukopisy, přednášky, ale také záznamy, které si vedl a které mají charakter politického deníku. Třetinu už archiváři zpracovali, další třetinu zatím jen roztřídili podle témat. „A pak je část několika set kartonů, o které nevíme zatím nic. Obsahuje například velký fotoarchiv, který čítá tisíce fotek. Postupně je digitalizujeme,“ řekl Velek.

Masaryk své knihy odkázal nadaci založené v roce 1932. Za protektorátu a později za komunistického režimu byl fond rozdělen mezi více státních institucí. Nadaci se vrátil až v 90. letech. Jeho podstatnou část má v péči Masarykův ústav a Archiv Akademie věd ČR. Zhruba 20 000 svazků vlastní Karlova univerzita. Díky dotaci bude celý fond zpřístupněn veřejnosti. Slavnostní otevření nového depozitáře Knihovny TGM v Praze 8 se koná 6. listopadu.