Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nemá mandát šířit ruskou propagandu!“ Dvě stovky lidí prošly Prahou na protest proti Zemanovi

„Nemá mandát šířit ruskou propagandu!“ Dvě stovky lidí prošly Prahou na protest proti Zemanovi

Asi 200 lidí dnes pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje různá feministická hnutí a další organizace.

Na pražském Klárově se začali lidé scházet před 15:00. Muži i ženy s sebou měli transparenty odsuzující Zemana nebo politickou stranu SPD, část z nich ale odkazovala i na hnutí #MeToo, které se snaží poukázat na sexuální obtěžování a násilí v životech žen.

Před 16:00 vyrazil pochod za zvuků bubnů na Malostranské náměstí, ze kterého se vydal k Pražskému hradu. Na částečně uzavřené Hradčanské náměstí dorazila demonstrace asi po 45 minutách. Dav tam přivítala hudba z reproduktorů. Před Hradem chtějí lidé v protestu pokračovat. Celý pochod se obešel bez incidentů.

Protestujícím vadí, že Zeman, který podle nich postavil svou kampaň na aroganci a agresivitě, rozděluje společnost. Tvrdí, že Zeman, který se prohlašuje za prezidenta dolních deseti milionů, útočí právě na sociálně slabé, lidi v exekucích a důchodce.

Nesouhlasí také s tím, že Zeman údajně útočí na ekologické aktivisty. Podle jedné z řečnic spolu násilí na ženách a násilí na planetě souvisí. Je třeba naprosto nepřijatelné, když Miloš Zeman žertuje o znásilňování ekologických aktivistek, zatímco je ve světě každý druhý den zavražděn další ochránce přírody, uvedla v prohlášení například Magdalena Šipka z kolektivu feministických křesťanek.

Organizátoři také vyjádřili solidaritu se ženami, které dnes protestují ve Španělsku. Tam se dnes u příležitosti Mezinárodního dne žen konaly protesty proti nerovným platům a proti násilí na ženách. Od rána demonstrovaly ženy například v Barceloně, Madridu či Valencii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek