Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Památník ticha v Bubnech jako nová vzpomínka na transporty smrti

Památník ticha v Bubnech jako nová vzpomínka na transporty smrti

Jako vzpomínka na bezmála padesát tisíc lidí, kteří odsud nastoupili do transportů smrti směřujících do Terezína a dalších koncentračních táborů, vznikne na nádraží Praha Bubny Památník ticha. Přestavbě holešovického nádraží, která má začít v polovině příštího roku, dala zelenou dohoda Prahy s vlastníkem pozemků a nádražní budovy, kterým je Správa železniční dopravní cesty.

„Je skvělé, že se památník dočká proměny. Město se na realizaci bude podílet i finančně. Vítězný návrh je decentní a respektující historii místa, přitom je z architektonického pohledu velice zajímavě zpracovaný. Jsem z toho opravdu nadšená,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Přestavbu nádraží umožní dohoda mezi Prahou a Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) o dlouhodobém pronájmu nádražní budovy Bubny a přilehlých prostor, jejichž majitelem je právě SŽDC.

„Podmínky se nám podařilo dohodnout poměrně rychle a za to děkuji všem zúčastněným stranám. Jsem ráda, že se rekonstrukci konečně podaří realizovat,“ dodává primátorka.

Autorem vítězného projektu, na základě kterého se proměna uskuteční, je studio ARN vedeného architektem Jiřím Krejčíkem. Přestavba bubenského nádraží má začít v polovině příštího roku a podle plánů potrvá rok a půl.

Jak bude konečná podoba památníku a jeho okolí vypadat, se může veřejnost přesvědčit už dnes ve výstavních prostorách někdejších Elektrických podniků. Právě zde byla instalovaná výstava nazvaná Nová Stanice Bubny, která má přiblížit základní myšlenky budoucí expozice i celou historii nádraží Praha-Bubny až po budoucí podobu památníku.

Výstava byla otevřena v den výročí prvního židovského transportu z Prahy, který již tradičně připomněl veřejný happening Bubnování pro Bubny. Ředitel Památníku Bubny Pavel Štingl také nabízí odborné veřejnosti komentované prohlídky výstavy, a to po předběžné domluvě každé dopoledne od 10 hodin.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek