Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie bude řešit šest squatterů ze Šatovky ve zkráceném řízení, mohou jít do vězení až na dva roky

Policie bude řešit šest squatterů ze Šatovky ve zkráceném řízení, mohou jít do vězení až na dva roky

Případem šesti squatterů, kteří usedlost Šatovka v Praze 6 opustili ve středu jako poslední, se policie zabývá ve zkráceném řízení. Podezírá je z neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Aktivistům hrozí až dva roky vězení.

Usedlost v Šáreckém údolí obsadily dvě až tři desítky squatterů v pátek večer. Po jednání s policií a radnicí část z nich budovu opustila, deset ale odejít odmítlo a zůstali na střeše budovy. V pondělí Šatovku opustili tři lidé, v úterý z domu odešel další muž. Policie je převezla na služebnu, předběžně zadrženi ale mohli být pouze 48 hodin. Dva z těchto squatterů jsou obviněni, ohledně dalších dvou bylo také zahájeno zkrácené řízení. Policisté původně informovali, že obviněni byli tři lidé.

Zkrácené přípravné řízení podle trestního řádu znamená, že osmi lidem bylo sděleno podezření, nebyli obviněni. Do 14 dnů musí policisté věc předložit státnímu zástupci. Ten pak soudu může předat návrh na potrestání. S podezřelými může být také sjednána dohoda o vině a trestu, nebo může policie případ odložit.

Případem se podle Daňka bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 6, řízení bude mít také zjednodušenou formu. U dvou obviněných bude pokračovat trestní stíhání, které může vyústit až k podání obžaloby. Hrozí jim ale stejný trest jako dalším aktivistům.

Squatteři v prohlášení na internetu uvedli, že chtějí v usedlosti vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk. Představitelé městské části tvrdí, že jejich plány s budovou brzdí nutná změna územního plánu, na kterou čekají už sedmým rokem. Radnice chce v Šatovce vytvořit místo pro setkávání a přednášky zejména pro seniory. Šatovkou se pravděpodobně budou zabývat místní zastupitelé na příštím zasedání 23. února.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek