Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie zadržela squattery z usedlosti Šatovka, hrozí jim až dva roky vězení

Policie zadržela squattery z usedlosti Šatovka, hrozí jim až dva roky vězení

Squatteři dnes oputili střechu usedlosti Šatovka v Praze 6 a byli zadrženi policií. ČTK to řekli jeden z aktivistů zapojených do protestu a policejní mluvčí Jan Daněk. Už v pondělí Šatovku opustili tři lidé, kteří jsou nyní obviněni z neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru. V úterý z budovy odešel další muž, kterého také zadržela policie. Aktivistům hrozí až dva roky vězení.

Moc je to netěší ale nakonec usoudili, že jdou dolů. Myslím, že na problém poukázali dost a teď má smysl bojovat někde venku, řekl ČTK aktivista, který dnes vyčkával u budovy.

Usedlost v Šáreckém údolí obsadily dvě až tři desítky squatterů v pátek večer. Jednala s nimi policie i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Nabídl squatterům, že situaci kolem domu projedná 23. února zastupitelstvo. Poté z budovy někteří squatteři odešli, další ale zůstali na střeše budovy. Kolář později uvedl, že squatteři, kteří i po jeho nabídce budovu neopustili, nemají o další jednání zájem. Podle aktivistů starosta vyjednávání utnul. Uvidíme ale, co bude za dva týdny na zastupitelstvu, řekl aktivista.

Podle Daňka budou dnes zadržení aktivisté převezeni na policejní služebnu. Tam s nimi budou prováděny úkony trestního řízení, bude to zkrácené přípravné řízení pro podezření z trestného činu, řekl mluvčí.

Squatteři v prohlášení na internetu uvedli, že chtějí v usedlosti vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk. Tvrdí, že prostory poslední léta plní zatuchlina nesplněných slibů. Proti těmto tvrzením se ohradilo vedení spolku Šárecké údolí, squatteři podle něj přistupují k problému s usedlostí silově a autoritářsky.

Představitelé městské části tvrdí, že jejich plány s budovou brzdí nutná změna územního plánu, na kterou čekají už sedmým rokem. Kvůli tomu podle nich nebyla rekonstrukce dosud zahájena. Radnice chce v Šatovce vytvořit místo pro setkávání a přednášky zejména pro seniory. Kolem budovy by v zahradě měly vyrůst menší domky, které by sloužily trvalému bydlení starších lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek