Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pražský obchoďák opevnili bloky proti teroristům. Přečtěte si, jak to řeší Vídeň

Pražský obchoďák opevnili bloky proti teroristům. Přečtěte si, jak to řeší Vídeň

Blíží se vánoční svátky, kdy jsou ulice plné lidí včetně davů turistů, a s tím se začínají množit i plány, jak zabezpečit nejznámější místa v Praze před případnými teroristickými útoky. Rozmisťování betonových bariér však místo pochvaly často sklízí spíš kritiku – barikády jsou v historickém centru jako pěst na oko, jsou rozmístěné zdánlivě nahodile  a pro nevšímavé chodce mohou být spíš nebezpečím než přínosem. Konkrétně ty na Staroměstském náměstí slouží ironicky hlavně místo chybějících laviček. Stejný problém řeší i řada dalších evropských metropolí, například Vídeň se však s úkolem vypořádala sice dražším, ale o poznání elegantnějším způsobem.

Praha se na případné riziko teroristických útoků začala připravovat už v září, kdy na Staroměstském náměstí rozmístila žluto-černé betonové bloky. Pobouření památkářů na sebe nenechalo dlouho čekat – kromě nevkusnosti kritizovali také to, že s nimi o barikádách nikdo nemluvil.

„Ty zátarasy se dají udělat civilně, aby vizuálně nerušily, a můžou plnit úplně stejný účel,“ komentoval rozhodnutí magistrátu mluvčí Institutu plánování a rozvoje Marek Vácha. Hysterii se stavěním betonových zábran navíc tento týden podpořili provozovatelé Obchodního domu Nový Smíchov, kteří ve čtvrtek obestavěli vchod do nákupního centra malými betonovými bloky. Ty ovšem už na první pohled nebudí příliš důvěry a rozjeté auto by nejspíš jen sotva zastavily.

Zajištění bezpečnosti obyvatel řeší kromě řady dalších evropských metropolí například také Vídeň, která se na třech frekventovaných místech rozhodla rozmístit pevné sloupky. Objevit se mají počátkem roku 2018 na náměstí před radnicí (Rathausplatz), kde se konají mimo jiné proslulé vánoční trhy, a na oblíbených nákupních třídách Mariahilfer Strasse a Kärntner Strasse.

Ani ve Vídni se však plánování bezpečnostních opatření neobešlo bez prvotní kritiky. Na náměstí Ballhausplatz, ze kterého se vstupuje do budovy kancléřství či do sídla rakouského prezidenta, měla původně vyrůst nízká betonová zídka. Po protestech ji však nahradily právě pevné sloupky. Nová bezpečnostní opatření by měla stát podle odhadu 1,5 milionu eur (38,5 milionu korun).

Obyvatele a návštěvníky Vídně mají ochránit před případným teroristickým útokem spáchaným pomocí automobilu. Naposledy v srpnu v Barceloně zabil tímto způsobem atentátník na třídě Las Ramblas 15 lidí, loni v červenci zabil terorista v nákladním voze na promenádě v Nice 86 lidí. Vozy teroristé útočili také na loňských vánočních trzích v Berlíně a letos ve švédské metropoli a opakovaně i v Londýně.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek