Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Školky na Praze 10 už nebudou "spádové". Systém čelí dlouhodobé kritice rodičů

Školky na Praze 10 už nebudou "spádové". Systém čelí dlouhodobé kritice rodičů

Radnice Prahy 10 ruší kritizované spádové obvody pro mateřské školy. Nově bude celé území jedním obvodem, jako tomu je v drtivé většině ostatních městských částí. Dnes o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí radnice Vít Novák. Úřad zároveň zavádí předběžné zápisy do školek přes internet. Předzápisy začnou v květnu, radnice také po dohodě s řediteli školek zavádí dny otevřených dveří.

Povinnost vytvořit spádové obvody pro mateřské školy určila obcím novela školského zákona, kterou předloni v květnu po vetu prezidenta Miloše Zemana schválili poslanci. Více než jeden spádový obvod zavedly z velkých městských částí pouze Praha 10 a Praha 5. První z nich svůj postup po kritice ze strany rodičů přehodnotila. Nově tak budou moci obyvatelé Prahy 10 dítě přihlásit do libovolné školky v městské části.

Kromě jednoho obvodu radnice zavádí možnost předzápisu elektronickou formou. Dotazník budou rodiče moci vyplnit elektronicky a vytištěný poté přinést k řádnému zápisu. "Rodičům ušetříme přinejmenším jednu cestu do školky. Zároveň ale budou veškeré informace o zápisu dostupné on-line, což, alespoň doufáme, všem usnadní také orientaci v tom, co všechno je nutné k zápisu donést a kdy," uvedl radní Prahy 10 Ondřej Počarovský. Dodal, že každá škola vypíše několik termínů, při kterých si budou moci rodiče zařízení prohlédnout.

Při loňském zápisu neměly větší městské části problémy s přijetím všech dětí ve věku čtyř a pěti let, které mají nově podle školského zákona právo na přednostní přijetí či rovnou povinnost předškolní výchovy. Některé městské části nicméně neměly dostatečnou kapacitu pro přijímání mladších dětí, například v Praze 5 se nedostalo na 111 tříletých. Některé radnice se proto obávají, že nezvládnou zvýšit kapacitu školek podle požadavků školského zákona. Ten od letošního roku zavádí přednostní přijímání dětí starších tří let a od roku 2020 dětí od dvou let.

Dosud měly na místo ve školce nárok pouze pětileté děti a obce spádovost určovat nemusely. Novela školského zákona zavádí postupně nárok na místo v mateřské škole pro čtyřleté, tříleté i dvouleté děti. Pětileté mají školku povinnou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek