Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Squatteři v Praze obsadili usedlost Šatovka, jednat odmítají. „Počkáme, až slezou,“ říká policie

Squatteři v Praze obsadili usedlost Šatovka, jednat odmítají. „Počkáme, až slezou,“ říká policie

Policisté nebudou z bezpečnostních důvodů zasahovat proti squatterům, kteří v pátek obsadili usedlost Šatovka v pražském Šáreckém údolí. Squatteři se podle mluvčího pražské policie Jana Daňka dopouštějí jen přestupku. Okolí objektu ale budou dále sledovat. 

Policie po konzultaci se státní zástupkyní oznámila, že jednání squatterů na střeše usedlosti je pouze přestupkem. Z bezpečnostních a taktických důvodů se tak nebudou policisté snažit squattery ze střechy dostat. „Počkáme, až slezou,“ řekl Daněk.

Policisté se squattery, kteří se ukryli na střeše budovy, zkoušeli v pátek i dnes vyjednávat, ale bez úspěchu. „Policisté s nimi komunikovali a snažili se je přesvědčit, aby slezli. Následovaly zákonné výzvy, které však (squatteři) také neuposlechli,“ popsal situaci Daněk. Při vyjednávání policistům pomáhali hasiči s výškovou plošinou. 

Na místě jednal se squattery i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Nabídl squatterům, že situaci kolem domu projedná za dva týdny zastupitelstvo, pokud squatteři budovu opustí. Část squatterů poté z Šatovky odešla, ale zbylí dohodu nepřijali. Dnes Kolář řekl, že squatteři, kteří v objektu zůstali, již o jednání zájem nemají. 

Squatteři usedlost obsadili již v minulosti, v prosinci roku 2015. Po neúspěšném jednání s radnicí Prahy 6 o bezplatném využívání Šatovky ale v lednu 2016 z usedlosti sami odešli. Vedení městské části pak oznámilo, že chce Šatovku přebudovat na bytový dům. Dnes starosta řekl, že radnice plánuje vytvořit v usedlosti centrum pro seniory. Squatteři v prohlášení zveřejněném na webu A2larm.cz uvedli, že radnice sliby o znovuzprovoznění Šatovky nesplnila.

„Prostory, které poslední léta plní jen zatuchlina nesplněných slibů jeho správců a lží ctnostných ochránců soukromého vlastnictví, si podle nás zaslouží svěží vichřici,“ uvedli squatteři. „V usedlosti Šatovka chceme vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk,“ doplnili.

Usedlost Šatovka je prázdná od roku 2011. Obytné stavení pochází z 18. století. V minulosti sloužilo mimo jiné jako hostinec. Na pozemcích Šatovky býval vinohrad, pastviny a pole.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek