Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Studie mapuje budoucí holding sdružující městské firmy. Kandidátem na prvního člena je Pražská plynárenská

Studie mapuje budoucí holding sdružující městské firmy. Kandidátem na prvního člena je Pražská plynárenská

Pražský magistrát nechal připravit studii vytvoření majetkového holdingu, který by měl v budoucnu zastřešovat městské firmy. Nyní ji dostanou k prostudování všechny politické kluby zastupitelstva. Novinářům to dnes řekl radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO). Zastupitelé by mohli o vytvoření společnosti rozhodovat začátkem příštího roku. Holding by měl zpočátku zahrnovat firmy, kde má Praha stoprocentní podíl.

Tento týden podle radního studii projedná představenstvo firmy Pražská plynárenská holding, která by v budoucnu měla tvořit základ nové holdingové struktury. Poté bude více než stostránkový dokument rozeslán politickým klubům.

K otázce holdingu se podle radního konají pravidelná setkání zástupců všech zastupitelských klubů a je vytvořena expertní skupina. "Do konce roku by materiál pro záměr měl být dokončen tak, aby začátkem příštího roku mohl být prezentován na zastupitelstvu," uvedl Procházka.

V první fázi by pod holding měly spadat firmy stoprocentně vlastněné Prahou, jako je Pražská plynárenská nebo Pražská vodohospodářská společnost. Radní dnes rozhodli o záměru odkoupit zbytek akcií Pražských služeb, které by tak v případě stoprocentního ovládnutí Prahou mohly být rovněž součástí záměru.

Podle dřívějších vyjádření Procházky naopak v první fázi nebude součástí holdingu dopravní podnik a Technická správa komunikací. V případě TSK proto, že se ještě rok či dva bude měnit z příspěvkové organizace na akciovou společnost. Dopravnímu podniku chce zase vedení města nechat čas na stabilizaci po výměně vedení.

Město se ohledně vzniku holdingu inspirovalo v zahraničí, například ve Vídni, kde podobná struktura funguje. Mezi výhody tohoto uspořádání má podle Procházky patřit například možnost převádět zisky mezi jednotlivými společnostmi v rámci holdingu. Praha se tak vyhne patnáctiprocentní dani, kterou musí hradit v případě, že firmy nejprve zisk vyplatí magistrátu formou dividendy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek