Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V potu tváře otevírají podezřelá zavazadla: jak pracují čeští pyrotechnici a jaké kuriozity nacházejí?

V potu tváře otevírají podezřelá zavazadla: jak pracují čeští pyrotechnici a jaké kuriozity nacházejí?

V poslední době došlo na území Prahy hned k několika nálezům podezřelých předmětů, ke všem z nich je podle ředitele Pyrotechnické služby Policie České republiky Michala Dlouhého nezbytné přistupovat s maximální opatrností a profesionalitou. Za výjezdy k zavazadlům stojí často lidská roztržitost. Jaký je obsah odložených kufrů či batohů? Specialisté v těžkých oblecích občas narážejí na skutečné kuriozity.

Policejní pyrotechnici vyjíždějí k případům odložených zavazadel ve chvíli, kdy se vyhodnotí jako podezřelé předměty. Dvě jednotky specialistů v Praze a Olomouci pak pro tyto případy vykrývají celou Českou republiku. Od té doby, co vláda v květnu loňského roku vyhlásila první stupeň ohrožení terorismem v návaznosti na události v zahraničí, je prověřování těchto předmětů ještě závažnějším tématem.

„Nejčastějšími místy, kde k prověřování podezřelých předmětů dochází, bývají nádražní haly, obchodní domy nebo stanice metra. Pokaždé je nezbytné přijmout odpovídající opatření jako vyklizení prostoru a zamezení přístupu osob k podezřelému předmětu. V metru dochází k jeho zastavení, soupravy případně nezastavují v dotčené stanici a podobně,“ vysvětlil ředitel policejních pyrotechniků Michal Dlouhý.

Prověřování odložených zavazadel probíhá ve speciálním pyrotechnickém obleku pomocí tyčí odstupné manipulace, velkých či malých na dálku řízených robotů, mobilních rentgenů a podobně.

Co uvnitř skutečně bývá?

„Stává se, že v odloženém kufru není nic. Nejspíš se ho chtěl někdo zbavit a kolemjdoucí osoba či policista si ho všimli. Roztržití turisté často odkládají zavazadla a někam si odběhnou. Vzhledem k současné situaci ve světě ale nemůžeme brát žádné tyto události na lehkou váhu,“ upozornil Michal Dlouhý.

Více se dočtete na Blesk.cz