Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Praze probíhá setkání lídrů českého exportu. Řeší se nedostatek zaměstnanců i přijetí eura

V Praze probíhá setkání lídrů českého exportu. Řeší se nedostatek zaměstnanců i přijetí eura

Na Pražském hradě probíhá letos již druhé Setkání lídrů českého exportu. Zaměří se mimo jiné na to, jaké kroky na podporu českého vývozu plánuje budoucí vláda, jak bude vypadat měnová politika České národní banky či kdy by Česká republika měla přijmout euro. Diskutovat o tom budou například předseda hnutí ANO Andrej Babiš nebo guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Se svými příspěvky vystoupí také ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová či ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech.

Český export letos stoupne na rekordních 4,15 bilionu korun, odhaduje Asociace exportérů. Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa v listopadu uvedl, že problematika zahraničního obchodu by se měla přesunout pod ministerstvo zahraničí. Podle něj se daří víc podporovat export aktivitou zastupitelských úřadů a důvěra firem ve služby státu roste. Systém podpory vnějších ekonomických vztahů také musí být podle něj co nejefektivnější. Nyní v něm jsou duplicity a má stále nízkou nákladovou efektivnost. Čeští vývozci rovněž musí zvýšit přidanou hodnotu exportu, podíl služeb a ziskovosti exportu.

Český export se v dalších měsících bude potýkat s několika riziky. Kromě přetrvávajícího nedostatku pracovních sil mezi ně patří posilující koruna a tlak na růst mezd.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek