Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vandalové posprejovali sochu maršála Koněva na Praze 6. „Zdobí“ ji rudé letopočty

Vandalové posprejovali sochu maršála Koněva na Praze 6. „Zdobí“ ji rudé letopočty

Socha maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády na Praze 6 se stala terčem vandalů. Někdo na podstavec sochy ze všech čtyř stran nasprejoval rudou barvou letopočty 1956, 1961, 1968 a také 2017. Případem se už zabývá policie, upozornil server Aktuálně.cz.

Tento týden se u památníku maršála Ivana Koněva na Praze 6 sešli komunisté a zástupci ruské ambasády, aby památku sovětského vojevůdce uctili. Ve čtvrtek dopoledne pak přijala policie oznámení, že pomník někdo posprejoval červenou barvou. Ze všech čtyř stran mají být nasprejovány letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017.

„Strážníci vyrozuměli Odbor dopravy a životního prostředí ÚMČ Praha 6, jejichž pracovníci budou zajišťovat odstranění nápisů. Postup budou koordinovat s Policií ČR. Pachatel či pachatelé v době přítomnosti hlídky městské policie na místě již nebyli,“ uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí strážníků Irena Seifertová.

Ivan Koněv se v roce 1945 zasloužil o osvobození Prahy, stál ale i za brutálním potlačením maďarského povstání v roce 1956 a o pět let později, tedy v roce 1961, se podílel na stavbě Berlínské zdi, jak připomíná server.

Co se týče letopočtu 1968, ten je nepochybně odkazem na sovětskou okupaci Československa. Koněv byl za své vojenské zásluhy několikrát vyznamenán. Stal se Hrdinou Sovětského svazu, Hrdinou Československé socialistické republiky a vyznamenán byl například také sedmi Leninovými řády.

Dle portálu Aktuálně.cz ví o poničení sochy už i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Právě ten navrhl, aby byla socha doplněna tabulkou, která by vysvětlovala celé působení Ivana Koněva, tedy včetně vedení potlačení maďarského povstání a stavby Berlínské zdi. Proti tomu se ruská ambasáda kriticky vymezila.