Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vlivného exnáměstka pražských žalobců Grygárka čeká soud. Kvůli Janouškovi a kontům ve Švýcarsku

Vlivného exnáměstka pražských žalobců Grygárka čeká soud. Kvůli Janouškovi a kontům ve Švýcarsku

Státní zástupce obžaloval bývalého náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. V kauze kolem Romana Janouška ho viní ze zneužití pravomoci. Grygárek čelí podezření, že kvůli osobním vazbám na Janouška bojkotoval prošetřování případu, který šetřila švýcarská prokuratura. Šlo v něm o miliardy. Obviněn kvůli tomu byl už v roce 2013. On sám své stíhání v minulosti označil za nepodložené.

Olomoucké státní zastupitelství, které Grygárka žene k soudu, potvrdilo, že podalo obžalobu týkající se mimo jiné okolností spojených s vyřizováním žádosti o právní pomoc, kterou českým žalobcům zaslalo Švýcarsko.

Podle dřívějšího obvinění Grygárek nedal pokyn k objasnění údajného praní špinavých peněz v zahraničí. On sám již dříve obvinění odmítl jako nepodložené.

Podnikateli Janouškovi, o jehož spojení s Grygárkem opakovaně psala média, zablokovala konta ve Švýcarsku tamní prokuratura. Kvůli podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti vyšetřovala pohyby peněz v celkové výši dvou miliard korun. S žádostí o právní pomoc se obrátila právě i na české žalobce.

Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ale Grygárek nedal pokyn k řádnému objasnění případu a existuje důvodné podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobnímu vztahu. V roce 2010 Švýcaři případ odložili.

Podezření se týká let 2009 až 2012. Koncem roku 2011 vyšlo najevo, že Grygárek jednal s Janouškem v době, kdy pražské vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů, které se lobbisty týkaly.

Loni v březnu zamítlo Nejvyšší státní zastupitelství Grygárkovu stížnost na průtahy ve vyšetřování jeho kauzy.

Jak uvádí iDnes.cz, v roce 2016 bylo Grygárkovo obvinění rozšířeno. Svojí nečinností údajně způsobil odložení ještě jednoho dalšího případu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek