Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žádné šátky. Německé soudy můžou zakázat referentkám zahalování

Žádné šátky. Německé soudy můžou zakázat referentkám zahalování

Justičním referentkám v Bavorsku, které přicházejí do styku s veřejností, je možné zakázat nošení šátku. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí bavorského správního soudního dvora v Mnichově, který zrušil předchozí verdikt správního soudu v Augsburgu.

V procesu šlo o případ tehdy čtyřiadvacetileté ženy, která se v roce 2014 začínala připravovat na zaměstnání v justici, když jí bylo nařízeno, aby například při procesech, kde bude vystupovat za státní zastupitelství, nebo při výsleších svědků nenosila šátek. Bavorsko to zdůvodnilo tím, že nechce, aby vznikla pochybnost o neutralitě soudů a státních zastupitelství.

Žena se však cítila diskriminovaná kvůli své víře a obrátila na soud, který jí v roce 2016 dal za pravdu, což v Německu vzbudilo velké diskuse. Soud tehdy mimo jiné konstatoval, že Bavorsko nemá žádný zákon, který by referentkám zakazoval nosit šátek.

Spolková země se ale proti verdiktu odvolala a dnes dostala za pravdu. Podle bavorského správního soudního dvora je zákaz nosit šátek v takovýchto případech přípustný.

O nošení šátků i dalších druhů oblečení spojeného s islámem se v Německu v posledních letech i kvůli příchodu vysokého množství muslimských běženců opakovaně vášnivě diskutuje. V celé zemi je například úřednicím a členkám armády zakázáno nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají pouze mřížku nebo úzký průhled pro oči.

V Bavorsku bude od 1. dubna platit pro soudce, státní zástupce nebo policisty zákaz nošení šátků a také jakýchkoliv náboženských symbolů, včetně třeba křížků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek