Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ambiciózní továrna na fotbal. Hrozí Číně ostrý konflikt s mezinárodní fotbalovou federací?

Komunistická Čína se už dlouho snaží přiblížit Západu a jeho způsobu života. Naopak relativně nedávno se rozhodli tamní představitelé za tímto účelem využít také světového sportu číslo jedna – fotbalu. Otázkou ovšem je, jak bude na rostoucí vliv rudé velmoci reagovat FIFA.

Pokud se Čína od Západu něco velice rychle naučila, pak to, jakou sílu mají peníze. Ty lidové republice rozhodně nechybějí a v půtkách o moc ve fotbale jich neváhá využít.

Stále více čínských investorů tak vlastní nejen fotbalový klub ve své rodné zemi, ale také nějaký v Evropě, kterého se jeho původní majitel za tučný balík zbavil. Co se může i vzhledem ke geografické vzdálenosti zdát jako nepodstatný detail, může znamenat první krůčky k nebezpečnému střetu zájmů.

Čínský fotbal se snaží přitáhnout více fanoušků a jedna z cest, jak toho chce dosáhnout, je přivést do tamní superligy slavná jména z těch nejlepších světových klubů. Argentinský útočník Carlos Tévez neváhal a zamířil do Šanghaje, když mu klub nabídl plat, který jej řadí celosvětově na první místo.

Následně ale Číňané narazili. Modla Realu Madrid a podle obou nejvýznamnějších anket loňský nejlepší hráč světa, Portugalec Cristiano Ronaldo, astronomické nabídce jednoho ze superligových klubů odolal a vzkázal, že peníze nejsou všechno. Rovněž další slavná jména si postavila hlavu a Peking tak byl nucen zvolit novou strategii.

To je moment, kdy se do popředí zájmu opět dostává současné vlastnictví čínského a evropského fotbalového klubu. Společnost Suning, která vlastní v Číně síť obchodů s elektrotechnikou, je majitelem fotbalového klubu Ťiang-su Suning a současně jí patří 70 % legendárního Interu Milán.

V posledních dnech vzbudil pozornost přestup australského obránce Trenta Sainsburyho z Ťiang-su na hostování právě do milánského velkoklubu. Na obou stranách transakce je stejný vlastník. Je tedy otázkou, kdy může být hráč Interu vyslaný opačným směrem.

Rozvoj čínské superligy v minulosti opakovaně narážel na skutečnost, že se nejedná ve světovém měřítku o kvalitní soutěž. Tomu odpovídá i hodnota tamních klubů. Až donedávna, kdy jeden z nich zaznamenal raketový vzestup ceny.

Jedná se o tým z hlavního města, Peking Guoan, který se do fotbalové historie zapsal snad jedině svým jediným titulem v čínské nejvyšší soutěži. Jeho hodnota byla ještě donedávna velice nízká.

Když se ale do věci vložili čínští investoři, věci se změnily a Guoan se v současnosti může pochlubit stejnou hodnotou, jakou má tradiční velkoklub AC Milán. V neprůhledné odkupové transakci za něj současný majitel zaplatil 800 milionů dolarů.

Právě to je dalším výstražným znamením. Umělé navyšování hodnoty čínské soutěže, i prostřednictvím cen jednotlivých klubů, z ní může na světovém jevišti udělat silného hráče, který bude chtít mít určující vliv i v mezinárodní fotbalové federaci.

FIFA v poslední době čelila mnohým skandálům, které ji připravily o sponzory. O volná místa se pohotově přihlásila například čínská společnost Wanda. Zůstává otázkou, jak se FIFA do budoucna zachová a zda se nechá zlákat penězi, které jí momentálně scházejí. Možná ale čínská bublina dříve praskne.

Kompletní program ZOH 2018 a program hokeje zde >>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek