Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bez slávy, peněz i podavačů míčků. Tenistky o životě na malých turnajích

Bez slávy, peněz i podavačů míčků. Tenistky o životě na malých turnajích

Fanoušci se už těší, až se příští pondělí rozběhne Wimbledon. Jenže to je dostavení pouze pro absolutní tenisovou elitu. Stovky hráčů zažívají jiný příběh: neustálý boj o přežití svých kariér. Deník New York Times sledoval každodenní život Kanaďanky Aleksandry Wozniakové a maďarské hráčky Fanny Stollarové, které se protloukají na menších turnajích a věří v lepší budoucnost. I když to občas není lehké.

Motivace devětadvacetileté kanadské hráčky, která si v hlavní soutěži zahrála na všech čtyřech grandslamech, je na turnaji v americkém Dothanu daná. Hrát tak, aby si vydělala na zaplacení účtu v hotelu.Na prize money jde do všech turnajů po světě ročně 280 milionů dolarů, ovšem 60 procent z obřího balíku míří pouze k jednomu procentu nejlepších, tady se dělí relativně drobné.

Na podnicích nižší kategorie nečekejte obvyklý servis – žádní podavači míčků, nikdo nad vámi nedrží slunečník a nepodá vám ručník. Wozniaková, která si jednou připsala skalp Sereny Williamsové, prohrává před dvěma diváky, sbalí se a hned shání letenku na druhý den. S odletem v šest ráno. Protože je levnější. Musí se přesunout do Charlottesville ve Virginii na další turnaj.Nemá s sebou žádný doprovod, alespoň nemusí podstupovat třináct a půl hodiny dlouhou cestu dodávkou jako Ruska Jelena Bovinová, bývalá 14. hráčka světa tam kvůli tomu prohrává hned v prvním kole. Před nástupem na kurt Wozniaková ještě fixou vybarvuje logo svého sponzora na výplet u rakety. „Na to nesmíte zapomenout, jinak vám můžou zrušit sponzorskou smlouvu,“ upozorňuje.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.