Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Byl jednu chybu od smrti, teď je hrdinou. Podívejte se, jak Američan bez jištění zdolal extrémní stěnu

Byl jednu chybu od smrti, teď je hrdinou. Podívejte se, jak Američan bez jištění zdolal extrémní stěnu

Jedna chyba a mohlo vše dopadnout zcela jinak. Jeden špatný krok a jeho tělo mohlo nehybně ležet na zemi. Několikasetmetrový pád by s největší pravděpodobností nepřežil. Americký lezec Alex Honnold ale žádnou chybu neudělal a jako první zdolal yosemitský masiv El Capitan bez lana.

Má přes 900 výškových metrů a průměrně ji lezci zdolávají zhruba čtyři dny. Pomáhají si jistícím vybavením, spí v závěsných stanech. Američan Alex Honnold nic z toho nepotřeboval. Na vrchol stěny El Capitan vylezl cestou Freerider za tři hodiny a 56 minut.

„Myslím, že jsem spokojený tak, jak ještě nikdy. Je to přesně to, v co jsem doufal. Cítím se skvěle,“ hodnotil pro National Geographic poté, co se vrátil na pevnou zem, první člověk, jenž vylezl na El Capitana jen pomocí vlastních rukou.

 

Jak sám přiznal, byl nervózní. Nad ním se skvěla masivní stěna, která budila respekt. A Honnold věděl, že si během několikahodinové cesty nesmí dovolit zaváhat. Kdyby jakkoli chyboval, dostal závrať, následovala by téměř jistá smrt. Nebezpečná byla jakákoli křeč, nebo jiná nejistota.

Už jednou to zkoušel. Loni v listopadu vzdal po hodině snahy. Vrátil se, jelikož se mu nezdálo počasí. Tentokrát žádné pochyby během cesty neměl. I proto nakonec mohl slavit úspěch. O pokusu přitom vědělo minimum lidí.

Honnold se nesvěřil ani vlastní matce. „Víte, nemyslím si, že ví, o čem tenhle projekt je. Ani nevím, co jí mám říct. Neumí moc rozlišovat mezi jednotlivými styly lezení,“ prohlásil po úspěchu v Yosemitech, jejž v nadsázce označil za lehké cvičení.

Vyčerpání po náročném výkonu nedával znát. „Dal bych si to ještě jednou,“ vtipkoval.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek