Čech se dostal na stupně vítězů jednoho z nejextrémnějších závodů světa. Trasa má 246 kilometrů

Český vytrvalostní běžec Radek Brunner se v jednom z nejextrémnějších závodů na světě opět dokázal dostat na stupně vítězů. V řeckém závodě Spartathlon, jehož trať z Atén do Sparty měří 246 kilometrů, si v úchvatném finiši doběhl pro druhé místo. A to měl ještě pořádný pech, že letošní závod byl jeden z nejrychlejších v historii – čas, který zaběhnul, by mu totiž loni pohodlně stačil na vítězství.

Pokud se český vytrvalec sportovního kubu Babice bude zlepšovat tak, jako doposud, bude to příští rok už na vavříny. Loni totiž Brunner na Spartathlonu skončil třetí, letos si o jeden stupínek a 75 minut polepšil. Výjimečný český běžec letos zdolal vzdálenost 246 kilometrů v osmém nejlepším čase historie za 22.48 hodin a nechal za sebou japonského mistra světa v běhu na 24 hodin Ičikawu i polského vicemistra Bialobrezského.

Český běžec ale neměl jednoduchý závod, značnou část vzdálenosti se totiž naháněli se třetím v pořadí Nikolaosem Sideridisem, což však byla úchvatná podívaná pro diváky. „Řecký soupeř mi to nechtěl dát zadarmo a rvali jsme se o každý metr. Dělat si po 235km trháky? Co to jako je?“ smál se po závodě Brunner.

„Tenhle závod byl z říše snů. Ale vypadá to, že se sem budu muset ještě jednou vrátit, abych se pokusil zkompletovat sbírku," tvrdí český běžec na svém profilu na sociálních sítích. „Pod 23 hodin tu běžela jen ultramaratonská elita-Yannis Kouros, Scott Jurek, Ivan Cudin, no a letos Sorokin a nějakej Brunner. Loni jsem doběhl za rozbřesku, letos byla ještě tma jak v pekle. Myslím, že jsem to nepodělal,“ rekapituloval po závodě vytrvalec.

Jako první letos doběhnul suverénní Litevec Aleksandr Sorokin v pátém nejrychlejším čase historie – 22.03, třetí doběhl Nikolaos Sideridis.

Brunner na trati nezávodil jen se vzdáleností a svými soupeři, ale i se svou nemocí. Běhu se totiž český vytrvalec věnuje i přesto, že jej trápí astma a vzácná Bechtěrevova nemoc, která způsobuje bolest v místě křížové kosti a pánve. Bolest je však největší, pokud je člověk v klidu; při fyzické aktivitě se zmírňuje.