Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Celé to „haló" se snažím nevnímat, říká Ledecká před snowboardem. Vybojuje další zlato?

Celé to „haló" se snažím nevnímat, říká Ledecká před snowboardem. Vybojuje další zlato?

Pro všestrannou Ester Ledeckou měl být v Pchjongčchangu paralelní obřím slalom na snowboardu hlavní disciplínou s velkou šancí na olympijský triumf. Na tom se nic nemění, ale po šokujícím vítězství v lyžařském superobřím slalomu může česká hvězda získat na hrách v Koreji už druhé zlato.

Na snowboardu si Ledecká myslela na medaili už před čtyřmi lety v Soči, ale kvůli problémům se zády na stupně vítězů nevystoupila. Od té doby se ale vypracovala v hlavní hvězdu paralelních disciplín – je celkovou dvojnásobnou vítězkou Světového poháru, přičemž letos útočí na třetí globus, a dvojnásobnou mistryní světa.

Dvaadvacetiletá Ledecká a její realizační tým od začátku říkají, že se snaží olympijský šrumec nevnímat. „Celé to haló, co je kolem toho, tomu se snažím trošku vyhnout, protože to je závod jako každý jiný,“ uvedla loni v létě. Navíc za slovo „olympiáda“ dokonce platil každý člen týmu do kasičky pokutu.

Zmíněné „haló" ale sama umocnila neuvěřitelným vítězstvím v olympijském super-G. Stala se rázem celosvětovou hvězdou a vyvolala obrovský zájem o svou osobu. Ale jen pár hodin po závodu se znovu uzavřela do své bubliny. A po dni volna začala s elánem jezdit na snowboardu.

„Dělá všechno jako na každém jiném závodě. Je to pro ni důležité, na tenhle snowboardový závod se připravuje celou kariéru. Byla by škoda nějak narušit přípravu, na kterou je zvyklá,“ řekl její manažer Viktor Valta.

V sezoně vyhrála pět ze šesti paralelních obřích slalomů SP a prohrála jen v posledním závodu před olympiádou v Bansku. Předtím vyhrála sedmkrát v řadě a téměř tři roky (od února 2015) byla pokaždé na stupních vítězů. Ze 13 závodů během této série jedenáct vyhrála, jednou byla druhá a jednou třetí.

Může se tak zdát, že nic jiného než výhra na olympiádě nepřichází v úvahu. „Je to snowboardový závod, jeden z nejtěžších na olympiádě. Nic není garantované. Musíme si to odpracovat a my věříme, že si to zasloužíme,“ pronesl americký trenér Justin Reiter, kterého Ledecká doplnila do svého týmu před sezonou.

Stejně jako v sezoně se i na olympiádě Ledecká během pár dnů přeorientovává z lyží na snowboard. Říká, že k tomu potřebuje tři až čtyři dny. V Koreji má tři. „Především se soustředím na techniku, ale hned to rozhodně není. Mám různá cvičení, abych se přehodila, abych byla v normálu,“ řekla Ledecká loni v prosinci v italské Carezze, kde zvládla změnu ideálně a jasně tam na prkně vyhrála.

Největšími soupeřkami Ledecké jsou Němky Ramona Hofmeisterová a Selina Jörgová, Rakušanka Julia Dujmovitsová, olympijská vítězka v paralelním slalomu, který byl z programu her vyřazen, nebo Ruska Aljona Zavarzinová.

V soutěži mužů vede hodnocení disciplíny SP Švýcar Nevin Galmarini před Rakušany Andreasem Prommeggerem a Alexanderem Payerem.

Kvalifikace paralelního obřího slalomu je na programu ve čtvrtek 22. února a šestnáct jezdkyň z 31 přihlášených postoupí do vyřazovací jízd. Ty se netradičně uskuteční až o dva dny později v předposlední den her.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek