Češi v NHL. David Krejčí si připsal 500. bod, Jágr vstřelil vítězný gól

Hokejový útočník Jaromír Jágr vstřelil v sobotním utkání NHL vítězný gól Floridy, která doma porazila lídra soutěže Columbus 4:3, a stal se druhou hvězdou zápasu. Stejné ocenění získal i David Krejčí, když přispěl brankou k výhře Bostonu 6:3 nad Philadelphií a připsal si 500. bod v soutěži. Dvěma asistencemi podpořil triumf Bruins také David Pastrňák.

Jágr těžil v úvodu třetí třetiny z práce Vincenta Trochecka, který zavezl puk do pásma a střelou z pravého kruhu způsobil před gólmanem Joonasem Korpisalem zmatek. V něm se nejlépe zorientoval český útočník, který doklepnutím puku do odkryté branky zvýšil vedení Floridy na 4:2. U osmé Jágrovy branky v sezoně zaznamenal asistenci Jakub Kindl.

"Štěstí bylo na naší straně. Ale šli jsme mu naproti. Nedělali jsme zbytečné chyby a hráli jednoduše," řekl Jágr a vyzdvihl i hru svého centra Trochecka. Třiadvacetiletý Američan dal důležitý gól na 2:2 a v posledních deseti zápasech nastřádal celkem třináct bodů (6+7). "Je to dříč. Je sice malý vzrůstem, ale má velké srdce. Jeho silnou stránkou je rychlost. Když se rozjede, těžko se chytá," dodal Jágr.

David Krejčí upravil skóre na 2:1 na začátku prostřední části, když v přesilové hře střelou zápěstím z levého kruhu překonal Michala Neuvirtha. Třicetiletý útočník má na kontě 144 gólů a 356 přihrávek v 669 zápasech a je dvaadvacátým Čechem, který v NHL nasbíral 500 bodů.

Hlavním hrdinou utkání v Bostonu byl ale domácí útočník Brad Marchand, jenž svůj 500. start v soutěži ozdobil dvěma góly a třemi přihrávkami. Marchand a Pastrňák připravili gól pro obránce Toreyho Kruga a Zdena Cháru, kteří ještě ve druhé třetině zvyšovali vedení Bostonu na 3:1 a 5:2.

"To se nedalo minout. Sehrál to pěkně," pochválil Chára za přihrávku Pastrňáka, který už měsíc (13 zápasů) čeká na vstřelení 20. branky. Havířovský rodák si ale v posledních šesti duelech připsal sedm asistencí.

Mezitím čtvrtou trefu Bostonu sledoval z trestné lavice útočník Philadelphie Jakub Voráček. Nejproduktivnější český hráč v soutěži dostal pětiminutový trest za vražení na hrazení Kevana Millara. Po návratu na led si Voráček připsal asistenci u třetí branky.

Neuvirth zůstal i po čtyřech inkasovaných gólech v rozmezí 22. až 36. minuty v brance Philadelphie a už další nedostal. Poslední branka padla při power play Flyers, dohromady český gólman kryl 33 z 38 střel. "Rádi brankářům cloní a tečují, dorážejí střely. Je to proti nim těžké," řekl Neuvirth. Druhý český brankář Petr Mrázek pozoroval jen ze střídačky výhru Detroitu 6:3 nad Pittsburghem.

Hokejistům Dallasu utekl v utkání s Minnesotou začátek a už po třinácti minutách prohrávali 0:4. I díky českým hokejistům ale ztrátu smazali. První gól Stars vstřelil Antoine Roussel po pěkné kombinaci s Radkem Faksou. Další dobře sehraný protiútok zakončil Jiří Hudler a po něm Tyler Seguin a John Klingberg vyrovnali skóre. Poslední slovo ale měla Minnesota a trefou Jasona Zuckera zvítězila 5:4.

Ondřej Kaše pomohl kuriózní asistencí k výhře Anaheimu 3:0 na ledě Arizony. Český útočník nahazoval puk ze středního pásma na zadní mantinel, od něhož se kotouč nečekaně odrazil mezi kruhy k Nicku Ritchiemu. Ten pohotově skóroval mezi betony a zvýšil ve 41. minutě na 2:0.