Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Deštivou časovku na úvod Tour de France vyhrál britský cyklista Geraint Thomas

Deštivou časovku na úvod Tour de France vyhrál britský cyklista Geraint Thomas

Úvodní časovku na Tour de France vyhrál v deštivém Düsseldorfu britský cyklista Geraint Thomas. Třítýdenní cestu za obhajobou žlutého trikotu zahájil Chris Froome šestým místem, nejlepší z trojice Čechů byl jednatřicátý Zdeněk Štybar. Už v první etapě skončil závod pro zkušeného Španěla Alejandra Valverdeho, který na mokré trati v zatáčce tvrdě upadl a po nárazu do bariéry byl odvezen do nemocnice.

Velšan Thomas z týmu Sky, jenž slavil úspěchy i na dráze, se v 31 letech dočkal prvního triumfu na Grand Tours. Po 14 kilometrech boje s chronometrem porazil o pět sekund Švýcara Stefana Künga z BMC. Stupně vítězů doplnil Vasilij Kiryjenka a pomohl k úspěchu stáje Sky, jež měla v první osmičce hned čtyři zástupce.

Thomas třikrát pomohl Froomeovi celkově vyhrát Tour, dnes si slávu užil sám. „Nemůžu tomu uvěřit. Začal jsem s cyklistickou právě kvůli Tour de France. Jako malý jsem prosil otce, aby koupil satelit, a pak jsem běžel ze školy, abych se mohl v televizi dívat,“ řekl dojatý Brit.

Froome najel na největší rivaly v boji o žlutý trikot více než půl minuty. Vydařenou časovku předvedl také Štybar, který na vítěze ztratil 39 sekund. Roman Kreuziger měl odstup téměř minuty na Thomase a obsadil 78. místo, debutant na Tour a loni ještě biker Ondřej Cink ztratil minutu a 13 sekund (117. místo).

Velezkušený Valverde měl být hlavním pomocníkem spolufavorita Naira Quintany, ale závod pro něj skončil už po pár minutách v bolestech. Rozsah zranění bronzového jezdce z Tour 2015 a šampiona Vuelty z roku 2009 zatím není znám, ale má zřejmě zlomenou čéšku a hluboké rány na noze.

Na zrádné podmínky doplatil i další španělský cyklista Ion Izagirre, lídr Cinkovy stáje Bahrajn Merida. Rovněž po pádu do cíle nedojel.

V neděli bude pokračovat 104. ročník „Staré dámy“ rovinatou etapou z Düsseldorfu do Lutychu v délce 203,5 km.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek