Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hokejistky Severní a Jižní Koreje mají před olympiádou první problém: Nedomluví se

Hokejistky Severní a Jižní Koreje mají před olympiádou první problém: Nedomluví se

Společný olympijský tým tvořený hokejistkami Severní a Jižní Koreje čelil při svém prvním tréninku nečekaným problémům, které způsobily odlišnosti v jazyce používaném na opačných stranách hranice. Uvedla to dnes agentura AFP. Korea byla rozdělena válečným konfliktem z let 1950-1953 a obyvatelé na severu a na jihu od té doby nejsou v kontaktu.

Obě Koreje používají nadále stejné písmo, takzvaný hangul, který byl vyvinut v 15. století, aby nahradil čínské znaky. Vývoj jazyka se ale na jihu a severu Korejského poloostrova za uplynulých 70 let v mnoha směrech rozešel.

Hodně zřetelné je to právě u sportovní terminologie, kde Jihokorejci převzali řadu anglických slov, přičemž lehce přizpůsobili jejich výslovnost. Jedná se například o výraz skating (bruslení) či T-push označující bruslařskou techniku brankáře. Severokorejci si v těchto případech vytvořili vlastní slova.

K překonání komunikačních problémů sestavila jihokorejská hokejová asociace slovníček odlišných výrazů a před prvním společným bruslením v neděli ho rozdala hráčkám. Slovníček je doplněn i anglickou výslovností severokorejských slov, očividně pro kanadskou trenérku Jihokorejek Sarah Murrayovou.

Společný tým hokejistek obou Korejí byl vytvořen v rámci snah Soulu využít zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu ke sblížení s KLDR po letech napětí způsobeného opakovanými severokorejskými jadernými a raketovými testy.

Severní Korea oficiálně oznámila svou účast na olympiádě počátkem ledna při prvních oficiálních rozhovorech mezi oběma Korejemi od roku 2015. Na olympijské hry, které se v Jižní Koreji uskuteční v termínu 9.-25. února, vyšle KLDR zhruba 550člennou delegaci. Ta bude zahrnovat 230 roztleskávaček, 140členný orchestr, 30členné družstvo na předvádění taekwonda, dále pak 22 sportovců, vysoké činitele a novináře. Družstvo hokejistek je prvním společným olympijským týmem obou Korejí v historii.

Vytvoření společného ženského hokejového týmu se v Jižní Koreji setkalo s četnými kritikami veřejnosti. Podle kritiků byly sportovkyně zneužity vládou k politickým účelům. Jihokorejky i jejich kanadská trenérka Sarah Murrayová si stěžovaly, že spojení s úplně cizími hráčkami tým oslabí, a navíc dostanou Jihokorejky méně času na ledě, než kdyby hrály samy za sebe. Družstvo tvoří 23 jihokorejských hráček a 12 hráček ze Severu, které přešly přísně střeženou hranici mezi oběma zeměmi minulý týden.

Atmosféra na prvním tréninku byla "vážná, ale přátelská", uvedla jihokorejská tisková agentura News1. Severokorejky prý projevovaly "velkou soustředěnost a bojového ducha".

Pořadí zemí podle získaných medailí >>>

Kdo z Čechů hraje o další medaile? >>>

Tabulka s kompletním programem ZOH 2018 >>>

Hokejový program na ZOH 2018 >>>

Online hokejové přenosy >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek