Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Katar si mistrovství světa koupil, tvrdí německá média. Miliony poslal i desetileté holčičce

Katar si mistrovství světa koupil, tvrdí německá média. Miliony poslal i desetileté holčičce

Podle německých médií provázela volbu pořadatele fotbalového mistrovství světa 2022 korupce. Deník Bild má k dispozici zprávu, kterou vypracoval Michael Garcia. Ten na konci roku 2014 odstoupil z čela vyšetřovací komise FIFA poté, co asociace rozhodla, že zprávu nezveřejní.

Zpráva, kterou americký právník před třemi lety vypracoval, má 403 stran a zabývá se možnou korupcí při udělovaní pořadatelství světového šampionátu v letech 2018 a 2022. Příští rok by mělo mistrovství světa hostit Rusko, čtyři roky poté se fotbalisté přesunou do Kataru.

Mezinárodní fotbalová asociace FIFA zveřejnila jen okleštěnou verzi zprávy o 42 stranách. Dokument očistil Rusko i Katar od možného ovlivňování volby. Jenže Bild nyní přišel s tím, že má k dispozici zprávu celou, a ta podle něj mluví jinak.

Podle Bildu je v ní například informace o desetileté dceři úředníka FIFA, která měla údajně dostat v přepočtu více než 46 milionů korun. Krátce před volbou navíc katarská federace přepravila tři funkcionáře FIFA soukromým letadlem do Ria. Katarská Aspire Academy také pomáhala manipulovat volitele.

Novinář Peter Rossberg však tvrdí, že navzdory Bildem uveřejněným informacím zpráva neobsahuje důkazy, že hostitelství šampionátů v letech 2018 a 2022 FIFA prodala. Důležitá je ale jako dílek skládačky, která během posledních dvou let přivedla několik funkcionářů do potíží.

Kvůli korupčním skandálům uvnitř FIFA musel v roce 2015 odstoupit její někdejší prezident Sepp Blatter. Aféry dostihly i šéfa evropského fotbalu Michela Platiniho, který byl původně hlavním adeptem na Blatterem uvolněné místo.