Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Keňa přišla o dotace z Mezinárodního olympijského výboru. Hrozí jí i suspendace

Keňa přišla o dotace z Mezinárodního olympijského výboru. Hrozí jí i suspendace

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zastavil dotace Keňskému olympijskému výboru kvůli tomu, že jeho funkcionáři odmítli změnit současnou podobu stanov. Keni zároveň hrozí suspendace, o čemž bude příští týden rozhodovat výkonný výbor MOV.

Keňský olympijský výbor, jemuž předsedá bývalý skvělý atlet Kipchoge Keino, se vzepřel požadavku MOV upravit stanovy dvakrát během posledního týdne, naposledy na svém úterním zasedání.

MOV je mimořádně zklamán výsledkem mimořádného zasedání národního olympijského výboru, jenž se odpovídajícím způsobem nepostavil k záležitostem týkajícím se řízení této organizace," uvedl MOV v dnešní tiskové zprávě. Keňou se bude zabývat příští čtvrtek a pátek na zasedání výkonného výboru v Pchjongčchangu.

Keňská atletická federace a národní olympijský výbor čelily v posledních měsících řadě skandálů. Loni v listopadu byl například viceprezident olympijského výboru Ben Ekumbo zatčen kvůli zpronevěře peněz a výstroje od sponzorů určené pro olympioniky v Riu.

Kvůli špatnému hospodaření vláda Keňský olympijský výbor po OH, jež byly pro tuto africkou zemi paradoxně nejúspěšnější v historii, rozpustila. Do situace se poté vložil MOV spolu s Asociací afrických národních olympijských výborů (ANOCA).

Na úterním jednání ale hlasovalo pro změny stanov vyžadované MOV jen 19 členů výkonného výboru Keňského olympijského výboru a 13 bylo proti. Ke schválení byly potřeba dvě třetiny hlasů. Pozorovatelé (MOV) vypadali hodně naštvaně a obávám se, že Keni hrozí velké problémy," uvedl atletický funkcionář Barnaba Korir.

Jedinou pozitivní zprávou pro atletickou velmoc je to, že i v případě suspendace ze strany MOV bude mít na uvedení záležitostí do pořádku tři roky, neboť příští letní hry v Tokiu jsou až v roce 2020.