Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ledecká asi na olympiádě nestihne sjezd. Šance, že Češi obměkčí federaci, je malá

Ledecká asi na olympiádě nestihne sjezd. Šance, že Češi obměkčí federaci, je malá

Zimní "obojživelnice" Ester Ledecká bude muset za rok na olympijských hrách zřejmě vynechat sjezd a kombinaci. Podle programu her totiž obě lyžařské disciplíny kolidují v Pchjongčchangu s paralelním obřím slalomem snowboardistek, v kterém je od minulého týdne mistryní světa a jednou z hlavních favoritek na olympijské zlato. Česká strana se pokouší prosadit změnu programu, i když tuší, že šance je malá.

Problém je, že ženy nepojedou rychlostní sjezdařské disciplíny - sjezd a super-G - na úvod her, jak bývá na šampionátech a olympiádách zvykem, ale až na konci. A v závěru programu v Pchjongčchangu je v plánu i paralelní obří slalom snowboardistek.

 

„Mrzí mě to, ale s tímhle nic neudělám. Doufám, že za mě třeba zabojuje olympijský výbor nebo (mezinárodní federace) FIS, ale takhle to je, taková jsou pravidla. Budu se snažit zajet tak nejlíp, jak budu moct, v těch disciplínách, v nichž to půjde,“ řekla Ledecká.

Český olympijský výbor podle sportovního ředitele Martina Doktora nemůže žádat o změnu olympijského programu. „Nemůžeme udělat nic pro to, aby došlo ke změně programu. Tým Ester Ledecké musí případnou žádost řešit přes FIS prostřednictvím svazu lyžařů. Ale šance podle mého názoru není vysoká,“ řekl Doktor.

 

Sjezdařský trenér Ledecké Tomáš Bank se žádostí o změnu oslovil generální sekretářku FIS Sarah Lewisovou. „Pro FIS je Ester zajímavá tím, že disciplíny kombinuje, ale myslím, že to nehrozí. Je to provázané s televizními právy,“ uvedl Bank. Šance je podle něj malá. „Tak deset procent,“ odhadl Bank.

Pokud by se mohl olympijský program změnit, pak nejspíše ve snowboardingu. V tom by šlo teoreticky prohodit slopestyle s paralelním obřím slalomem. „To by nebylo nic proti ničemu,“ domnívá se Bank. „Na lyžích ještě nemám jméno tak zvučné, že by řekli: 'Jo, dvacátá na mistrovství světa, tak to přehodíme',“ smála se Ledecká.

 

Pro Ledeckou je oceněním už jenom to, že někdo uvažuje o tom, že by kvůli ní měnil olympijský program. „Je to zvláštní, ale mám z toho radost,“ řekla. Věřit v zázrak bude do poslední chvilky. „Budu si držet pěsti štěstí, ale když uvažuju racionálně, nemyslím, že by měli kvůli jedné holce změnit program olympiády,“ doplnila.

Ve sjezdu se přitom Ledecká dočkala v uplynulé zimě nejlepšího výsledku na lyžích. V Garmisch-Partenkirchenu dojela třináctá. „Mám sjezd hrozně ráda a chtěla bych ho jet také na olympiádě, ale s tím se nedá nic dělat,“ pokrčila rameny.

 

Zatímco na lyžích Ledecká teprve začíná bodovat, na prkně je už velkou hvězdou. Letos podruhé za sebou vyhrála celkové hodnocení SP paralelních disciplín, je mistryní světa v paralelním obřím slalomu a stříbrná v paralelním slalomu.

Jestliže program olympiády zůstane stejný, stihne Ledecká na lyžích slalom, obří slalom a super-G, pokud se nominuje, a nepojede sjezd a kombinaci. Před závody na snowboardu bude mít čtyři dny tréninku. „Aby se do toho zase dostala,“ doplnila.