Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mementa radosti i smutku. Prohlédněte si galerii opuštěných olympijských sportovišť

Mementa radosti i smutku. Prohlédněte si galerii opuštěných olympijských sportovišť

Drahá olympijská sportoviště obyčejně čeká neveselá budoucnost. Temná místa, kde dřív davy oslavovaly vítěze, se najdou prakticky v každé zemi, která kdy nejvýznamnější sportovní svátek pořádala. Jižní Korea, kde nyní soupeří o cenné kovy ti nejlepší z celého světa, to dobře ví.

Hry se neodehrávají jen v Pchjongčchangu, ale i v okolních střediscích - nově vybudovaný stadion pro 35 tisíc lidí, kde se konalo zahájení a kde hry skončí, například stojí v blízkém městečku Tegwalljong. Řada dalších středisek prošla před hrami rekonstrukcí. Nezbývá než doufat, že až zájem opadne, nečeká je to samé, co sportoviště z minulosti...

Opuštěné monumenty

Bobová dráha v Sarajevu se hodila ve válce z devadesátých let jako kryt, v dekoraci u stupňů vítězů vězí dodnes díry po těžké palbě. Olympijský hotel, který nedaleko leží v troskách, obraz zkázy dokresluje. Díky zničenému snu se dodnes zdá, jako by atmosféra války z Bosny nikdy neodešla.

Jako zvláštní památníky se tyčí i sportoviště po olympiádách v Německu, které hostilo hry třikrát. Snad jen Garmisch-Partenkirchen se obešel bez svého truchlivého pomníku. Rozpadající se budovy v okolí Berlína připomínají sportovní akci ve stínu Adolfa Hitlera, opuštěné olympijské nádraží v Mnichově zase atmosférou tísně dává vzpomenout na teroristický útok na izraelské sportovce v roce 1972.

Trosky sportovišť, která byla svědky slavných vítězství, leží po celém světě. Jsou to zarostlé skokanské můstky v Cortině d’Ampezzo či Grenoblu nebo betonový útes Linnahall na pobřeží v Tallinnu. Pár měsíců po hrách v Riu připomíná velkolepou slávu zdevastovaný legendární stadion Maracana. Jinde slouží jako memento vypuštěné bazény nebo koryto pro disciplíny na divoké vodě.

Při pozorování zašlého lesku sportovních stadionů, ze kterých jsou dnes ruiny, se do hlavy vkrádají nejrůznější myšlenky. Pouze ta hlavní, olympijská, zůstala tentokrát někde opodál.

Vše o zimní olympiádě čtěte zde >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek