Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mementa radosti i smutku. Prohlédněte si galerii opuštěných olympijských sportovišť

Mementa radosti i smutku. Prohlédněte si galerii opuštěných olympijských sportovišť

Není to zdaleka jen Sarajevo zdevastované válkou, Atény postižené ekonomickou krizí nebo neudržitelné megalomanské projekty v Pekingu. Temná místa, kde dřív davy oslavovaly olympijské vítěze, se najdou prakticky v každé zemi, která kdy nejvýznamnější sportovní svátek pořádala.

Bobová dráha v Sarajevu se hodila ve válce z devadesátých let jako kryt, v dekoraci u stupňů vítězů vězí dodnes díry po těžké palbě. Olympijský hotel, který nedaleko leží v troskách, obraz zkázy dokresluje. Díky zničenému snu se dodnes zdá, jako by atmosféra války z Bosny nikdy neodešla.

Jako zvláštní památníky se tyčí i sportoviště po olympiádách v Německu, které hostilo hry třikrát. Snad jen Garmisch-Partenkirchen se obešel bez svého truchlivého pomníku. Rozpadající se budovy v okolí Berlína připomínají sportovní akci ve stínu Adolfa Hitlera, opuštěné olympijské nádraží v Mnichově zase atmosférou tísně dává vzpomenout na teroristický útok na izraelské sportovce v roce 1972.

Trosky sportovišť, která byla svědky slavných vítězství, leží po celém světě. Jsou to zarostlé skokanské můstky v Cortině d’Ampezzo či Grenoblu nebo betonový útes Linnahall na pobřeží v Tallinnu. Pár měsíců po hrách v Riu připomíná velkolepou slávu zdevastovaný legendární stadion Maracana. Jinde slouží jako memento vypuštěné bazény nebo koryto pro disciplíny na divoké vodě.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Při pozorování zašlého lesku sportovních stadionů, ze kterých jsou dnes ruiny, se do hlavy vkrádají nejrůznější myšlenky. Pouze ta hlavní, olympijská, zůstala tentokrát někde opodál. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek