Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

MOV vyloučil Rusko z olympijských her v Pchjongčchangu. Rusové ženou spor k arbitráži

MOV vyloučil Rusko z olympijských her v Pchjongčchangu. Rusové ženou spor k arbitráži

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na dnešním zasedání výkonného výboru v Lausanne rozhodl, že kvůli dopingové aféře ze Soči 2014 vyloučí Rusko ze zimních olypijských her, které se budou konat v únoru v Pchjongčchangu. Ruští sportovci, kteří prokážou, že byli delší dobu testováni mimo ruský antidopingový program, ale budou moci na olympiádě startovat - pod neutrální vlajkou. Předseda Ruského olympijského výboru Alexander Žukov uvedl, že Rusové se proti vyloučení z OH odvolají ke sportovní arbitráži CAS. 

Mezinárodní olympijský výbor vycházel ze závěrů dvou komisí, které prověřovaly podezření ze státem řízeného dopingu v Rusku a individuální případy podvodů při olympijských hrách v Soči. Umožnění startu „čistých“ ruských sportovců pod neutrální vlajkou znamená, že nebudou nastupovat v národních barvách a po případných triumfech jim nebude hrát ruská hymna.

Rusko je prvním státem, který byl vyloučen z olympijských her kvůli dopingu. Pokud se tak v minulosti stalo, bylo to z politických důvodů.

Z výsledkové listiny poslední zimní olympiády bylo kvůli manipulacím se vzorky vyřazeno 25 ruských sportovců, kteří přišli o jedenáct medailí. Kvůli tomu se před dnešním jednáním výkonného výboru MOV spekulovalo o plošném vyloučení všech ruských sportovců z únorové olympiády, ale k tomu nakonec MOV nesáhl.

Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor považuje krok MOV za „řešení z nouze“. „Ukazuje akorát na obrovskou krizi. Jestli to ale byl jediný možný způsob, jak umožnit prokazatelně čistým sportovcům z Ruska start na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu, pak se k tomu asi sáhnout muselo,“ řekl Doktor.

Doživotní trest dostal ruský vicepremiér a bývalý ministr sportu Vitalij Mutko, který podle vyšetřovatelů stál za státem řízeným dopingem. Nesmí už na žádné olympijské hry. „Nikdy dřív jsme se nesetkali s takovými podvody a manipulací. Způsobilo to bezprecedentní poškození olympismu a sportu,“ řekl šéf jedné z komisí Samuel Schmid.

Mezinárodní olympijský výbor navíc požaduje po Rusku uhradit 15 milionů dolarů (326 milionů korun) za náklady, který měl s vyšetřováním.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek