Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Němci varují před Rusy. Nevylučují bojkot fotbalového šampionátu

Němci varují před Rusy. Nevylučují bojkot fotbalového šampionátu

Němci zváží bojkot fotbalového mistrovství světa v Rusku, které se koná příští rok. Situace v zemi se podle nich natolik zhoršila, že by Mezinárodní fotbalová federace FIFA měla přehodnotit konání šampionátu právě v Moskvě. Stát, který nedodržuje základní lidská práva, by mohl odradit fotbalové fanoušky, apelují němečtí politici.

Násilné potlačení protikorupčních protestů a hromadné zatýkání v řadě ruských měst tento týden vedly německé politiky k diskuzi o vnitropolitické situaci v Rusku, která by podle nich mohla ohrozit konání fotbalového mistrovství, uvádí ruská mutace serveru Deutsche Welle.

Země, která nedodržuje elementární lidská práva, by neměla světový šampionát hostit, řekl místopředseda poslanců vládní CDU/CSU Michael Fuchs. Nepříznivá situace v oblasti lidských práv a bezpečnosti by podle německého lidovce mohla příští rok odradit řadu fotbalových fanoušků odjet podpořit svůj tým do Ruska. „Bojkotovat mezinárodní sportovní akce by se mělo jen v krajních případech, ale Rusko hazarduje na hraně únosnosti, a to je naprosto nepřijatelné,“ prohlásil Fuchs.

Mezinárodní fotbalová organizace svěřila organizaci turnaje do rukou Rusů už v roce 2008. Velvyslanec Německa v Rusku Gernot Erler ale s odkazem na zhoršení situace v Rusku upozorňuje a pro agenturu DPA připomněl, že celá záležitost je nyní pouze věcí rozhodnutí FIFA.