Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Není to v souladu s naší kulturou.“ Hráči Saúdské Arábie odmítli uctít minutou ticha oběti útoku

„Není to v souladu s naší kulturou.“ Hráči Saúdské Arábie odmítli uctít minutou ticha oběti útoku

Zatímco se fotbalisté Austrálie postavili do řady, chytili se kolem ramen a se sklopenou hlavou uctili minutou ticha oběti a pozůstalé sobotního teroristického útoku v Londýně, hráči Saúdské Arábie projev úcty odmítli. Fanoušky, kteří se v australském Adelaide přišli podívat na kvalifikační zápas o postup na mistrovství světa, chování saúdskoarabských hráčů naštvalo. Tým se snaží hájit tím, že „to není v souladu s jejich kulturou“. 

Pobouření Australanů je o to větší, že mezi osmi oběťmi útoku v Londýně byly i dvě australské občanky – 21letá Sara Zelenaková a 28letá zdravotní sestra Kirsty Bodenová, která údajně zahynula, když běžela na pomoc zraněným. Fotbalisté Saúdské Arábie ale citlivost situace ignorovali a tradiční gesto respektu zemřelým odmítli vyjádřit i náhradníci sedící na lavičce.

Ignorace saúdskoarabského týmu vyvolalo pobouření nejen mezi fanoušky sedícími na stadionu, ale také mezi uživateli sociálních sítí. „Neúčastnit se minuty ticha je nechutné,“ napsal jeden z nich s tím, že doufá v potrestání týmu Saúdské Arábie.

Jak podle serveru Daily Mail sdělil mluvčí Australské fotbalové federace (FFA), o ignorování minuty ticha věděli ještě před zápasem. FFA prý požadovala souhlas týmu Saúdské Arábie i Asijské fotbalové konfederace, aby se uctění památky zemřelých účastnily, obě federace to ale dopředu odmítly. „FFA byla následně informována zástupci saúdskoarabského týmu, že tato tradice není v souladu se saúdskoarabskou kulturou,“ říká mluvčí Australské fotbalové federace.

Většina hráčů Saúdské Arábie jsou muslimové, kteří uctívají památku zesnulých především modlením. Minutou ticha však hráči běžně uctívají zemřelé i před zápasy evropské Premier League, kde muslimští sportovci tuto známku respektu nebojkotují.

Samotný zápas byl po prvotním incidentu velmi napínavý a Australany může těšit, že Saúdskou Arábii porazili 3:2. Jejich rozhodnutí neúčastnit se minuty ticha však zřejmě bude mít ještě dohru. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek