Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nesoutěžil o medaile, přesto se stal hrdinou. Neuvěřitelná cesta lyžaře-amatéra za životním snem

Nesoutěžil o medaile, přesto se stal hrdinou. Neuvěřitelná cesta lyžaře-amatéra za životním snem

Venezuela nemá v současnosti jen nejhorší ekonomiku – loni tam dosáhla inflace 800 procent a HDP pokleslo o 19 procent, má ale i nejhoršího lyžaře na světě. Označení si vysloužil Adrian Solano kvůli svému výkonu v kvalifikačních kolech Mistrovství světa v klasickém lyžování. Zavrávoral hned, jak vyjel ze startovací brány. A v podobném duchu se nesl celý závod. 

Není se čemu divit, poprvé v životě lyžoval na sněhu. Ve Venezuele trénoval jen na kolečkových běžkách a když letěl na měsíční trénink do Švédska, francouzská policie si při mezipřistání ve Francii myslela, že chce imigrovat. 

Přestože měl všechny platné dokumenty i zvací dopis od trenéra, policie mu historku nevěřila. Ve Venezuele přece není sníh. Celníci se domnívali, že chce ilegálně imigrovat do Evropské unie a poslali ho zpět, píše Fox News.

„Nevěřili mi, že ve Venezuele lyžuji,“ vyprávěl Solano. „Řekl jsem jim, že trénuji na kolečkách. Měl jsme u sebe jen 28 eur a policie si myslela, že chci imigrovat, protože ve Venezuele teď není situace dobrá,“ pokračoval.

Pro Solana a jeho trenéra to byla ponižující zkušenost. A naštvala také venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. V sérii tweetů upozornila venezuelská ministryně zahraničí Delcy Rodriguezová, že jí dal prezident pokyn, aby vyjádřila silný odpor vůči francouzské vládě kvůli veřejné urážce venezuelského sportovce.

Z celé tragikomické historky udělala nepopulární vláda politickou záležitost. Urážku prý zařídila vládní opozice, aby zapříčinila zemi posměšky po celém světě.

Ale vraťme se zpět k Solanovi, závodit mohl jen díky podpoře Venezuelanů. Poté, co Francouzi Solana deportovali zpátky do Venezuely, se v Caracasu vzedmula vlna podpory. Fanoušci mu nakonec zajistili cestu do Finska a tak si mohl splnit svůj sen.

První závod na deset kilometrů sice nedokončil. Sprint na 1,6 kilometrů ale dopadl o něco lépe, alespoň přeběhl přes cílovou čáru. Skončil na posledním 156. místě. Prostě bylo jasné, že na lyžích stojí poprvé. Pořád se mu běžky zamotávaly. Jízda z kopečka byla tvrdá, do kopce zase náročná. Solano měl ale úsměv na tváři. „Přestože neznám sníh a nemohl jsem tu trénovat, dávám ze sebe to nejlepší,“ napsal svým fanouškům na Instagramu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek