Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Peltův dotační skandál ohrožuje český sport. Situace je prý horší než po pádu Sazky

Peltův dotační skandál ohrožuje český sport. Situace je prý horší než po pádu Sazky

Ministr financí Andrej Babiš byl jedním z hostů valné hromady Česká unie sportu, která se sešla v Nymburce v rozjitřené atmosféře poté, co ministryně školství Kateřina Valachová pozastavila dotační programy v reakci na vyšetřování fotbalového šéfa Miroslava Pelty. Babiš ve svém projevu zdůraznil, že by mělo dojít k okamžitému uvolnění peněz. Ke stejnému závěru došla i ČUS, která varuje před kolapsem českého sportu. 


„Sport si skutečně zaslouží jiné postavení, než má,“ započal Andrej Babiš své vystoupení, aby se hned vzápětí vymezil proti politickým konkurentům z ČSSD. „Valachová je obětí korupčního systému ČSSD. V dnešních novinách čtete ze živého spisu pana Pelty, kde to jsme?“ podivoval se ministr financí, který sám čelí podezření, že sám nahlížel do živého vyšetřovacího spisu.

Šéf hnutí ANO přítomným přislíbil, že na sport bude myslet v případě, že uspěje v podzimních parlamentních volbách. „Půjdu do voleb s programem, aby sport měl vlastní agenturu, dvanáct miliard na provoz je minimum. Někdo by měl udělat zásadní inventuru infrastruktury sportu,“ uvedl.

Na následném briefingu s médii Babiš kritizoval kauzu rozdělování dotací pro sport na MŠMT. „Není možné, když v minulosti některé vlády rozdělovaly peníze v nějakém baru v Intercontinentalu, aby se teď peníze rozdělovaly v nějakém bytě. To je pro mě nepřijatelné a skandální, “ řekl.

Babiš se vyslovil pro to, aby ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová uvolnila peníze pro sport: „Je potřeba peníze okamžitě uvolnit. Sportovci musí dostat peníze, nechápu, proč to paní ministryně už dávno neudělala,“ divil se ministr financí.

Delegáti valné hromady České unie sportu (ČUS) vyzvali vládu, aby neprodleně zajistila financování sportu, a to včetně fotbalu, jinak hrozí kolaps českého sportu. Kvůli dotační aféře letos sportovní svazy, jednoty a servisní centra v regionech nedostaly prostředky na svou činnost.

„Je ohroženo fungování českého sportu. Situace je horší, než byla při pádu Sazky,“ uvedl předseda ČUS Miroslav Jansta. „Je to vážné, protože není vyplaceno padesát procent programů, které měly být vyplaceny do konce března,“ řekl.

Do sportu letos zamířila zhruba miliarda, která je určená na reprezentaci a mládež. Zbytek dotací (celkem je ve státním rozpočtu na sport vyčleněno šest miliard) byl pozastaven v souvislosti s podezřením, že se na rozdělování peněz na investice domlouvala bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová se šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou. Oba jsou ve vazbě.

V pátek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová po mimořádném jednání Národní rady pro sport uvedla, že sportovní svazy dostanou na svou činnost v červnu zálohu ve výši minimálně poloviny loňské dotace. „To jsem přivítal, ale je třeba říct, že tím jedině plní svoji povinnost,“ uvedl Jansta. Zbytek peněz obdrží sport po novém posouzení žádostí.

Zároveň Valachová a Národní rada pro sport vyzvaly Fotbalovou asociaci ČR k předložení podrobné zprávy o vnitřním financování. Teprve po prostudování tohoto dokumentu se bude řešit další postup financování fotbalu. Vedení ČUS si ale myslí, že by finance k fotbalovým klubům měly doputovat přímo od státu. „Jakoby fotbal byl něco špatného a nebyl součástí sportovního hnutí. Nemůže být odstřižen, peníze jsou především směřované do klubů a jednot,“ prohlásil Jansta.

Delegáti v prohlášení uvedli, že jsou zásadním způsobem porušovány zásady vlády pro financování neziskového sektoru, podle kterých již měla být ke konci března vyplacena nejméně polovina všech neinvestičních dotací. Současně žádají vládu, aby zajistila okamžité personální posílení úseku sportu na ministerstvu, aby byla obnovena jeho plná funkčnost.

„Úsek pro sport nebyl posílen o sportovní legislativu a ekonomiku. Potřebujeme tam mít odborníky. Už letos vázlo zpracování programů a rozdělování peněz, protože ty lidi na to nestačí. Je vidět, že stát v tom zaspal,“ řekl Jansta.

Zároveň sportovní funkcionáři vyzvali vládu, aby vypracovala systém podpory a rozvoje. „A to v souladu se směrnými dokumenty Evropské unie a v souladu s již schválenými koncepcemi rozvoje sportu v České republice,“ stojí v prohlášení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek