Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Překonal dvakrát únavový syndrom, v Turecku už psychice podlehl. Tragédie fotbalisty Rajtorala

Překonal dvakrát únavový syndrom, v Turecku už psychice podlehl. Tragédie fotbalisty Rajtorala

Byl velkým fotbalovým talentem. Dotáhl to k mistrovským titulům s Plzní i startům v reprezentaci. Slibně rozjetou kariéru Františka Rajtorala ale zbrzdil únavový syndrom. Dvakrát jej překonal. Psychické problémy ale nakonec fotbalového univerzála dohnaly až k sebevraždě.

„Franto, budeš nám chybět. Celá viktoriánská rodina truchlí, fotbal jde zcela stranou…“ napsala na Twitter fotbalová Viktoria Plzeň. Najednou celý tým přestal vnímat odpolední porážku od Sparty. Myšlenkami byl s někdejším spoluhráčem.

Rajtoral v Plzni dosáhl největších úspěchů kariéry. Získal čtyři tituly, zahrál si Ligu mistrů, dostal se do reprezentace. Za český nároďák válel například na Euru 2012, kde tým tehdejšího kouče Michala Bílka došel do čtvrtfinále.

Ačkoli to vypadá jako fotbalová pohádka, často se Rajtoralův příběh podobal spíše hororu. Už během angažmá v Ostravě bojoval s únavovým syndromem. Překonal ho a nastartoval cestu za zmíněnými úspěchy. Na podzim roku 2013 ale náhle z trávníků zmizel. Vrátil se až za několik měsíců.

 

„Cítil jsem, že se mi vrací věc, se kterou jsem se pral před časem v Ostravě. Nechtěl jsem si to připustit, ale došlo to postupně do stadia, kdy už jsem si musel dát odpočinek, vypnout. Postihlo mě navíc i svalové zranění,” popisoval tehdy s tím, že nejde jen o únavový syndrom, ale i o další potíže.

„Zlomená hlava je horší než zlomená noha“

Psychicky na tom Rajtoral nebyl dobře. Jenže jak krátce po tragédii zdůraznil na Twitteru Rajtoralův kamarád a další někdejší reprezentant Jan Rajnoch, o duševních problémech sportovců se velice často mlčí.

 

„Když to někdo řekne na rovinu, akorát se všichni smějou, že je blázen… zlomená hlava je horší než zlomená noha,” napsal.

Jeho slova potvrzují i experti. Nejde přitom jen o únavový syndrom. I když právě ten je často příčinou tragédií. Podle statistik je nejčastějším příčinou úmrtí pacientů trpících touto nemocí sebevražda.

„Sportovec může trpět takovým vyčerpáním motivace, že se k tomu opravdu uchýlí. Únavový syndrom se stal trochu takovou diagnózou, že když se neví co, tak se to svádí právě na něj. Přitom má jasná imunologická kritéria. Sice často spojená s psychikou, ale je nutné to odlišit třeba od deprese,“ prohlásil pro server Lidovky.cz profesor Pavel Kolář, který o přední české sportovce dlouhodobě pečuje.

Třetí ránu už nevstřebal

Rajtoral dvakrát psychické problémy překonal. V tureckém exilu, kam s parťákem Danielem Kolářem zamířil po odchodu z Viktorie Plzeň, se mu ale zřejmě vrátily. Kolář náročné prostředí plné nejistoty nedávno opustil, Rajtoral v něm zůstal.

„Každá nemoc je jen informací o tom, kolik si toho člověk naložil. Tím nemíním jen fyzickou námahu, bez které se vrcholový sport neobejde, ale i mohutný stres – tlak na výkon, tlak médií, problémy osobního života,“ upozorňoval na Lidovky.cz další lékař Jan Hnízdil.

Právě osobní život, konkrétně rodinné problémy, teď podle tureckých médií hořký příběh Františka Rajtorala definitivně ukončily.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek